Funkcjonalne oświetlenie łazienki. Jak je zaplanować?

Funkcjonalne oświetlenie łazienki. Jak je zaplanować?

Jak zaaranżować wygodną w użytkowaniu łazienkę? Z pewnością nie może w niej zabraknąć przemyślanego oświetlenia. To jeden z najważniejszych punktów na liście każdego architekta. Źródło światło powinno być zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiało oświetlenie całego wnętrza i stwarzało praktyczną przestrzeń przed lustrem. Warto przewidzieć też klimatyczne oświetlenie idealne podczas relaksującej kąpieli. W praktyce sprowadza się to do konieczności zastosowania kilku źródeł światła.

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest równie istotne, jak jej wyposażenie. Oddziałuje zarówno na komfort użytkowania wnętrza, jak i jego wygląd. Wymaga więc szczególnej uwagi ze strony projektanta.

Oświetlenie z podziałem na role

We wnętrzu łazienki nie można ograniczać się wyłącznie do jednej lampy. W przeciwnym razie pomieszczenie nie spełni oczekiwań użytkowników. Poza oświetleniem ogólnym, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, warto zaplanować też oprawy rozmieszczone w okolicy lustra. Poza tym można zaaranżować oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. Do tego doskonale sprawdzają się diodowe zestawy o napięciu 12 V prądu stałego, które mogą być montowane w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Oprawy, które rozjaśnią wnętrze łazienki

Zadaniem oświetlenia ogólnego jest równomiernie rozjaśnić całe wnętrze. Wszystkie jego zakamarki oraz trudno dostępne miejsca. W zależności od rozkładu pomieszczenia oraz jego powierzchni może ono przybierać różną formę. Czasem jest to jeden zamontowany centralnie plafon, innym razem kilka rozmieszczonych na suficie mniejszych opraw. W niewielkich pomieszczeniach może wystarczyć montaż plafonu naściennego, emitującego wystarczająco jasne światło, by oświetlić całe wnętrze. Alternatywą dla plafonów są lampy wiszące. Jest to jednak zdecydowanie rzadsze rozwiązanie.

Oświetlenie lustra w łazience

Oświetlenie lustra jest niezwykle istotne podczas codziennej higieny. Zastosowanie źródła światła, które skutecznie oświetli twarz osoby stojącej przed lustrem bez powstawania na niej żadnych cieni, ułatwi nakładanie makijażu, golenie i szereg innych czynności. Zadanie takie najczęściej powierza się montowanym po obu stronach lustra kinkietom. Alternatywą dla nich może być oprawa montowana bezpośrednio nad lustrem. Modnym rozwiązaniem we współczesnych wnętrzach są też lampy wiszące w okolicy lustra. Szereg pomysłów na oświetlenie tej strefy można znaleźć na stronie Azzardo.com.pl.

Oświetlenie dekoracyjne

Aby uatrakcyjnić wnętrze łazienki, można zaplanować dodatkowe oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. W tej roli sprawdzą się wyróżniające się efektownym designem i emitujące dyskretne światło kinkiety, plafony naścienne albo listwy z diodami LED. Takie oświetlenie można montować w różnych częściach łazienki.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Oświetlenie strefy kąpielowej to całkowicie odmienna kwestia. Kluczowe jest tutaj umiejscowienie źródła światła, jego barwa oraz natężenie. Warto wybierać światło o barwie ciepłej. Jego relaksujące działanie doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Światło o małym natężeniu wprowadzi do wnętrza klimatyczny nastrój. Należy zwrócić uwagę również na to, by zamontowane w strefie kąpielowej oprawy nie raziły w oczy użytkowników. Uwzględniając te porady, można stworzyć komfortowe domowe SPA.

W praktyce oświetlenie dekoracyjne często łączone jest z oświetleniem strefy kąpielowej. Jednak oświetlenie ogólne i to, które montuje się w okolicy lustra, stanowią już całkowicie odrębne oprawy. Minimum, na jakie powinien się zdecydować każdy inwestor, to oświetlenie ogólne oraz oprawy w okolicy lustra. Inne lampy mogą być wprowadzane do aranżacji opcjonalnie.

Author Image
admin