Instalacje sanitarne w nowym budownictwie.

Instalacje sanitarne w nowym budownictwie.

Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym mamy do czynienia ze stosunkowo sporymi zmianami w stosunku do tego, jak wyglądało to jeszcze jakieś 20-30 lat temu. Obecnie coraz wyraźniejsze jest odejście od dużych, wielopokoleniowych budynków, na rzecz małych domków jednorodzinnych. Tanich w utrzymaniu, i tak samo tanich w budowie. Bardzo ważna kwestią we współczesnym budownictwie jednorodzinnym jest także kwestia ekologii. Chodzi tutaj przede wszystkim o ogrzewanie budynków. Możemy w tym zakresie zaobserwować regularne odchodzenie od ogrzewania domów poprzez spalanie paliw kopalnych. Prym wiodą w tej chwili kotły gazowe, jak również kotły V klasy na pellet drzewny, które generują najmniejsze ilości dwutlenku węgla z wszystkich technologii grzewczych.

Niezbędne instalacje sanitarne w nowych budynkach.

Pierwszą kwestią, jaką należy tutaj poruszyć, jest dobór odpowiednich, niezbędnych instalacji sanitarnych. W zdecydowanej większości przypadków, trzy instalacje będą podstawowe, realizowane w każdym z budynków. Są to następujące instalacje sanitarne:

  • Wodna – zapewniająca rozprowadzanie wody użytkowej do pomieszczeń kuchni czy też łazienki.
  • Kanalizacyjna – zapewniająca odbiór zużytej wody oraz ścieków i transport ich do miejskiego systemu kanalizacyjnego.
  • Grzewcza – rozprowadzająca ciepło z jego źródła to grzejników w pomieszczeniach mieszkalnych.

Są to instalacje podstawowe, bez których trudno sobie wyobrazić współczesny, w pełni funkcjonalny dom. Ciężko byłoby nam żyć na co dzień, bez bieżącej wody, bez odprowadzania ścieków, czy też bez możliwości ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym.

Sprawdź także instalacje sanitarne – Andrychów

Poza wymienionymi wyżej instalacjami sanitarnymi, które stanowią podstawowe instalacje, niezbędne w każdym budynku, znajdziemy także inne, które nie należą już do niezbędnych. Będą one jednakże wpływać na podniesienie poziomu komfortu w budynku, co także powinno być dla nas stosunkowo ważne i istotne. Chodzi nam tutaj o następujące instalacje:

  • Gazowa – jeśli do działki jest doprowadzony gaz miejski
  • Wentylacyjna – zapewniająca wymianę powietrza z otoczeniem, co zabezpiecza wnętrza przed zawilgoceniem i grzybem.
  • Klimatyzacyjna – zapewniająca utrzymanie korzystnego dla człowieka mikroklimatu wewnętrznego.

Oczywiście znajdziemy także jeszcze sporo innych instalacji sanitarnych, których montaż w budynkach jest obecnie coraz bardziej popularny, a co najważniejsze, które podnoszą poziom naszego komfortu na co dzień. Jednakże wymienione powyżej grupy instalacji będą najważniejsze, i wpływające na nasze codzienne życie w największym zakresie.

Technologia grzewcza w budynku.

Razem z instalacją grzewczą, należy także zadbać o dobre, ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła do budynku. W miejsce kotłów węglowych, obecnie montowane są bardzo często kotły gazowe w Żywcu, czy też nowoczesne kotły V klasy na pellet drzewny. Ich zastosowanie zapewnia minimalizację wydalania dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej. Dzięki temu zaś możemy powstrzymać a przynajmniej spowolnić w znacznym zakresie rozgrzewanie się naszej planety. Jest to bardzo ważne, szczególnie dziś, kiedy w zasadzie stoimy u progu katastrofy klimatycznej. Właśnie powodowanej nadmiernym wypuszczaniem przez nasz przemysł oraz przez przydomowe kotłownie, dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to bowiem najważniejszy gaz cieplarniany, który powoduje zatrzymanie dużych ilości ciepła wewnątrz atmosfery. Przez to też, klimat naszej planety będzie drastycznie się zmieniać, co nie jest zbyt dobre dla nas, jako dla jej mieszkańców.

Author Image
admin