Pompowanie wody silnie zabrudzonej wymaga zastosowania odpowiedniej jednostki pompowej. Musimy tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie, jak poziom zanieczyszczenia pompowanego medium, rodzaj materiału zanieczyszczającego, czy też jego właściwości ścierne. Klasyczne pompy zatapialne, stosowane do odwadniania wykopów budowlanych, mogą sobie w takich warunkach nie poradzić. Dlatego też, warto zastanowić się w takich sytuacjach nad wyborem pompy przeponowej. Tego typu pompy sprawdzają się doskonale jeśli chodzi o pompowanie mediów silnie zanieczyszczonych, nawet sporych rozmiarów ciałami stałymi, czy też materiałami o silnych właściwościach ściernych.
Popularne pompy przeponowe.
Przede wszystkim, warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie na rynku, znajdziemy przede wszystkim dwa modele pomp przeponowych, które warto stosować. Są to pompy Caffini Libellula, oraz Flygt z serii BWM. Przy czym pamiętać należy o tym, iż pompy Flygt BWM zostały już jakiś czas temu wycofane z produkcji, przez co nowych jednostek tego typu już nie będziemy w stanie zakupić. Pozostają jednakże jednostki używane, które w wielu przypadkach charakteryzują się całkiem dobrym stanem technicznym.
Zastosowaniem pomp przeponowych.
Oczywiście pompy przeponowe o których tutaj mowa, są przeznaczone przede wszystkim do pompowania wody, szczególnie wody silnie zanieczyszczonej, ciałami stałymi oraz materiałami o wysokim poziomie ścierności. Możliwe jest jednakże ich wykorzystanie do obsługi mniejszych instalacji igłofiltrowych. W tym zakresie, powinny to być instalacje nie przekraczające 15 sztuk igłofiltrów, które będą wpłukiwane na maksymalną głębokość nie przekraczającą 4 metrów. Przede wszystkim jednak są to pompy przeponowe do bardzo brudnej wody, silnie zanieczyszczonej, z dość sporą zawartością ciała stałych. Pompowanie tak zanieczyszczonych mediów umożliwia im specyficzna konstrukcja.
Budowa pomp przeponowych do bardzo brudnej wody.
Konstrukcyjnie, pompy te przystosowane są do pompowania wody zabrudzonej ciałami stałymi oraz materiałami ściernymi, takimi jak chociażby piasek czy też muł organiczny. Charakteryzują się stosunkowo dużym wolnym przelotem zanieczyszczeń, więc nie ma problemu nawet z pompowaniem ścieków przy zastosowaniu pomp Caffini Libellula. Poza tym, konstrukcja ta jest przystosowana do pracy w ruchu ciągłym. Są one odporne na długotrwałą, okresową pracę na sucho. Jako pompy samozasysające, nie wymagają wstępnego zalewania korpusu. Istotną kwestią jest także materiał wykonania pomp tego typu. W podstawowym wykonaniu, aluminiowym, sprawdzać się będą w podstawowych zastosowaniach. Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z koniecznością pompowania cieczy aktywnych chemicznie, czy też cieczy silnie korodujących, będziemy mogli zastosować odpowiednie wersje materiałowe pompy. Do wyboru będziemy mieć pompy ze stali nierdzewnej, z brązu czy też z żeliwa. Jednym słowem, w każdym przypadku możliwe jest dostosowanie materiału wykonania pompy do konkretnych warunków jej pracy.