Piękny i modny – taki powinien być Twój abażur

Piękny i modny – taki powinien być Twój abażur

Świat pędzi do przodu a razem z nim trendy w wystrojach wnętrz. Z każdym rokiem coraz modniejsze stają się już nie tylko same lampy, ale także to co je zdobi – czyli ich oryginalne abażury, oprawy czy klosze. W tym – na pierwszy rzut oka – niepozornym detalu tkwi ogromny potencjał, który może znaczący wpłynąć na końcowy efekt aranżacji mieszkania czy domu. W końcu nic tak nie ożywi salonu, sypialni czy innego pomieszczenia, jak duże i kolorowe abażury. Jeśli zależy Ci na uatrakcyjnieniu wnętrza swojego domu, koniecznie zapoznaj się z tymi wskazówkami!

Lampa idealna – gdzie ją znaleźć?

Oświetlenie odgrywa we wnętrzu jedną z najważniejszych ról. Powinno być jasne i budować klimat pomieszczenia. W ostatnim czasie niezwykle popularne są kolorowe lampy, które ożywiają aranżację równocześnie gwarantując piękne oświetlenie. Poszukując oryginalnej lampy, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na abażury. Odpowiednio dobrana kombinacja, pozwala na wydobycie z wnętrza wszystkich jego zalet. Aktualne trendy dekoratorskie bardzo mocno skupiają się na lampach stojących o dużych i nieregularnych kształtach, które świetnie prezentują się w popularnych, minimalistycznych wnętrzach. Zatem gdzie znaleźć lampę idealną? Warto mieć na uwadze, że zawsze największy wybór zapewni producent lamp.

Od wyboru do koloru

Abażur do lampy może być czymś więcej, niż tylko praktycznym sposobem filtrowania sztucznego światła. Nie od dziś wiadomo, że kolory przekształcają wnętrza. Ciemne barwy sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej intymne, jasne światło zawsze optycznie powiększa przestrzeń i czyni ją bardziej przestronną, zaś ciepłe kolory powodują, że wnętrze staje się przytulne jak nigdy wcześniej. Zatem skąd wiedzieć jaki kolor abażuru wybrać? Wszystko zależy od rodzaj pokoju, który dekorujesz!

  • Sypialnie i części salonu dedykowanej relaksowi możesz bez obaw wybrać abażur w kolorze czerni, ciemnego granatu, butelkowej zieleni czy nawet głębokiego bordo.
  • Łazienki i miejsce przy toaletce wymagają dobrego, jasnego oświetlenia. Dlatego wybierz abażur w odcieniach bieli, beżu lub inne pastelowe kolory.

Kwadratowy czy okrągły

Jak szybko dobrać kształt abażuru? Wystarczy spojrzeć na swoją lampę i określić jaki ma kształt u podstawy. W tym przypadku spójność jest bardzo istotna, dlatego jeśli lampa jest na dole zaokrąglona, to warto dopasować do niej klosz w kształcie koła i analogicznie w sytuacji, gdy podstawa lampy jest prostokątna. Nie jest to jednak jedyny słuszny sposób dobierania abażurów, bo na przykład jeśli lampa z prostokątną podstawą stoi na okrągłym stole, to kolisty abażur będzie jak najbardziej odpowiedni!

Jak duży powinien być abażur?

Wiesz już jaki kolor i kształt abażuru wybrać, teraz czas na rozmiar! W tej kwestii kluczowa jest proporcja, dzięki temu można uniknąć przerysowanego efektu. Według specjalistów i opinii jaką głosi producent abażurów, istotne jest to, by klosz był co najmniej 1,5 centymetra szerszy od podstawy po obu jej stronach. W kwestii wysokości abażuru, warto pamiętać, że powinna ona wynosić około dwóch trzecich długości lampy. To oczywiście ogólne zasady, które są tylko pewną podpowiedzią i mogą pomóc w szybkim zakupie odpowiedniego oświetlenia.

Materiał idealny

Nie mniej ważny jest materiał, z którego wykonany jest abażur. Wiedząc jakiego efektu świetlnego oczekujemy od lampy, łatwo wybrać jaka tkanina sprawdzi się najlepiej w tej roli. Materiały o grubszej gramaturze mają lepiej widoczny splot, i gwarantują mniej intensywne oświetlenie. Z kolei cienkie tkaniny są znacznie gładsze w swej strukturze oraz zapewniają mocniejsze światło. Abażur wykonany z lnu lub grubej bawełny będzie przepuszczał trochę mniej światła. Dlatego będzie lepiej pasował do wnętrz przeznaczonych do relaksu, jak sypialnia i salon. Co więcej, po włączeniu światła splot tkaniny na takim abażurze jest dobrze widoczny i zapewnia naturalny efekt oraz ciekawe, naturalne rozproszenie światła.

Teraz czas na zakupy – producent lamp zapewni Wam szeroki wybór różnych wariantów oświetlenia, które nada charakteru Waszemu otoczeniu

Author Image
admin