Profesjonalne materiały geosyntetyczne oraz ich zastosowanie.

Profesjonalne materiały geosyntetyczne oraz ich zastosowanie.

Geosyntetyki to bardzo specyficzne materiały budowlane, które obecnie stanowią wręcz podstawę dla większości realizacji w budownictwie drogowym, kolejowym, czy też technicznym. Zapewniają one podniesienie poziomu stabilności realizowanych inwestycji, poprzez wpływanie na stabilizację gruntów, czy też warstw podbudowy. Oczywiście bardzo istotną kwestią będzie tutaj także jakość zastosowanych materiałów geosyntetycznych. Im lepszej będą one jakości, tym lepsze efekty będziemy mogli osiągnąć. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej materiałom geosyntetycznym oraz ich zastosowanie w budownictwie, bowiem jest to temat niezwykle wręcz ciekawy.

Gdzie stosowane są materiały geosyntetyczne.

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć sobie, iż zastosowanie materiałów geosyntetycznych jest bardzo szerokie. Wynika to głównie z ich różnorodności, która zapewnia nam odpowiedni poziom parametrów technicznych. Jak tez wiadomo, w przypadku każdej realizacji budowlanej, będziemy potrzebowali zupełnie innych technologii do wydłużenia żywotności i trwałości konkretnej budowli. Trzeba będzie więc dobrać odpowiednie materiały geosyntetyczne, które pozwolą nam skutecznie wzmocnić trwałość i wydłużyć żywotność danej konstrukcji.

Zdecydowanie najczęściej geosyntetyki profesjonalne od Fram Geo, będą wykorzystywane do następujących realizacji:

  • Budowa dróg i autostrad
  • Budowa torowisk kolejowych
  • Wzmacnianie i stabilizacja wszelkiego rodzaju nasypów i stromych skarp
  • Zabezpieczanie stromych zbocz przed erozją
  • Zabezpieczanie brzegów rzek i jezior przed osuwaniem się i wypłukiwaniem.
  • Wzmacnianie i stabilizacja kolejnych warstw na składowiskach odpadów.
  • Stabilizacja warstwy nawierzchni bitumicznej

Oczywiście są to jedynie najważniejsze, najbardziej istotne rozwiązania technologiczne, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej w przypadku materiałów geosyntetycznych. Możliwe jest także ich stosowanie w wielu innych przypadkach, choć nie jest to już aż tak bardzo spektakularne. Generalnie jednak, możemy powiedzieć, iż zastosowanie geosyntetyków jest bardzo szerokie i rozciąga się na praktycznie całą branżę budowlaną.

Dlaczego warto stosować materiały geosyntetyczne?

Przede wszystkim dlatego, że wpływają one w wyraźny sposób na podniesienie trwałości w danym zastosowaniu. Wdrożenie geosyntetyków w budowie dróg, jest w stanie, przy prawidłowym ich zastosowaniu, podnieść trwałość nawierzchni bitumicznej nawet o 40%, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia kosztów eksploatacyjnych. Będą one po prostu zdecydowanie niższe. Oczywiście geosyntetyki, poprzez wzmocnienie trwałości i odporności na uszkodzenia typowo eksploatacyjne, będą podnosić także komfort korzystania na przykład z drogi czy torowiska.

Można więc całkiem śmiało stwierdzić, iż wdrożenie geosyntetyków jest korzystne w wielu aspektach, a przez to też, na powyższe pytanie należy odpowiedzieć następująco. Geosyntetyki to najlepsze, znane nam obecnie rozwiązanie technologiczne dla branży budowlanej, którego wdrożenie podnosi trwałość realizowanych inwestycji. Dlatego też, warto je stosować wszędzie tam, gdzie zajdzie konieczność wzmocnienia czy też stabilizacji realizowanych inwestycji.

Author Image
admin