Utrzymanie czystości powierzchni płaskich, to tylko pozornie kłopotliwy do zrozumienia termin. Ogólnie chodzi przecież o klasyczne sprzątanie podłóg, i to zarówno w naszych domach, jak również w obiektach przemysłowych. W końcu każdy z nas dba o to, aby w domu czy też w miejscu pracy, podłoga była czysta. W tym celu wykorzystywane są standardowo, znane wszystkim bardzo dobrze miotły. Musimy jednak sobie powiedzieć, iż utrzymanie czystości w różnych przypadkach, będzie wymagać zastosowania zupełnie innej miotły. Może się to wydawać dość dziwne, ale jednak do naszej dyspozycji pozostaje kilka różnych rodzajów mioteł. Każda o zupełnie innym przeznaczeniu.
Jak prawidłowo realizować utrzymanie czystości na podłogach?
Aby więc utrzymanie czystości mogło być realizowane prawidłowo, musimy określić najpierw, jakiego rodzaju miotła będzie nam w konkretnym przypadku potrzebna. Warto tutaj podkreślić, iż to, z jakiej miotły skorzystamy będzie zależne od tego, w jakim zakresie mamy zamiar jej używać, oraz jakiego rodzaju zanieczyszczenia będziemy musieli za jej pomocą usuwać. Zupełnie inna miotła sprawdzi się w naszym domu, a inna w warsztacie czy też na hali produkcyjnej. Warto więc przyjrzeć się podstawowym typom mioteł, aby w przyszłości umiejętnie dobierać miotły do poszczególnych zastosowań.
Rodzaje mioteł dostępnych na rynku i ich przeznaczenie.
Obecnie, praktycznie każdy, polski producent mioteł, posiada w swojej ofercie zróżnicowane typy mioteł, przeznaczone do bardzo różnych zastosowań. Będą się one różnić przede wszystkim długością i twardością włosia, jak również długością trzonka. Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje włosia na miotłach, oraz ich przeznaczenie. Dzięki temu, będziemy mogli prawidłowo dobrać miotłę, a utrzymanie czystości stanie się łatwiejsze i prostsze.
- Miotły z włosiem miękkim, krótkim – przeznaczone są przede wszystkim do usuwania zabrudzeń lekkich, takich jak kurz. Sprawdzają się głównie w naszych domach. Dzięki nim, utrzymanie czystości w pomieszczeniach mieszkalnych staje się o wiele łatwiejsze.
- Miotły z włosiem twardym, krótkim – przeznaczone do zastosowań bardziej przemysłowych. Idealne do usuwania cięższych zabrudzeń na obiektach produkcyjnych czy też warsztatach. Wykorzystywane także do wmiatania piasku w szczeliny pomiędzy kostką brukową.
- Miotły z włosiem twardym, długim – wykorzystywane głównie do utrzymania czystości na terenie posesji. Sprawdzają się przy usuwaniu różnorodnych zabrudzeń z ziemi, kostki brukowej, do liści, itp.
Mamy więc trzy, podstawowe rodzaje mioteł, z którymi będziemy się stykać zdecydowanie najczęściej. Pozwalają nam one na skuteczne utrzymanie czystości na różnych powierzchniach i usuwanie różnych zabrudzeń tych powierzchni.
Podsumowanie.
Musimy więc powiedzieć, iż utrzymanie czystości powierzchni płaskich wcale nie jest takim prostym zadaniem. W pierwszej bowiem kolejności trzeba będzie określić rodzaj oczyszczanej powierzchni i typ występujących na niej zabrudzeń. Dopiero mając te dane, będziemy mogli dopasować odpowiednią miotłę, która sprawi, iż utrzymanie czystości będzie zadaniem łatwym i przyjemnym w codziennej realizacji.