Wygodna obsługa kotła grzewczego.

Wygodna obsługa kotła grzewczego.

Kocioł grzewczy powinien być przede wszystkim odpowiednio wydajny, aby nasz dom przez cały sezon grzewczy był należycie dogrzany, a wszyscy domownicy odczuwali komfortowe warunki mieszkania. Niemniej jednak równie istotnym elementem będzie tutaj zapewnienie sobie kotła grzewczego, którego codzienna obsługa będzie wyjątkowo wygodna i łatwa. Najlepiej jeśli w ogóle nie będzie codziennej obsługi tylko jeszcze rzadsza. Jest to jak najbardziej możliwe, aczkolwiek trzeba będzie zainwestować w odpowiedni kocioł z podajnikiem oraz zdalnym sterowaniem, za pomocą którego ustawimy wszystkie parametry pracy kotła, a co za tym idzie, nie będziemy musieli nazbyt często odwiedzać pomieszczenia kotłowni. Sprawdźmy więc jakiego rodzaju kotły będą tutaj najlepsze, oraz jakie należy spełnić warunki aby tego typu kocioł grzewczy mógł być zainstalowany w naszej kotłowni.

Warunki w kotłowni.

Musimy zdać sobie sprawę z faktu tego iż kotły wyposażone w podajniki zajmują stosunkowo sporo miejsca, a co za tym idzie, koniecznością będzie posiadanie dość przestronnej kotłowni. Musimy przecież mieć swobodny dostęp do całego kotła wraz z całym mechanizmem podajnika, bowiem ten może ulegać różnym awariom i uszkodzeniom, a co za tym idzie, koniecznym będzie też jego naprawianie. Kotłownia powinna więc gwarantować nam tyle miejsca, aby dookoła kotła było przynajmniej metr wolnej przestrzeni, do swobodnego poruszania się człowieka podczas konserwacji całego kotła. Oczywiście w kotłowni powinniśmy także zmieścić dość sporą część materiału opałowego a co za tym idzie, zanim zdecydujemy się na kocioł wyposażony w podajnik opału, warto dokładnie wymierzyć nasze pomieszczenie kotłowni, czy aby na pewno spełniamy wszystkie wymagania przestrzenne w stosunku do kotła który mamy zamiar kupić.

Dobór odpowiedniego kotła.

Następnie należy jeszcze wybrać odpowiedni kocioł żeliwny C.O. z podajnikiem, który nie tylko zmieści się do pomieszczenia kotłowni ale także zapewni nam wystarczającą ilość energii cieplnej, niezbędnej do ogrzewania domu w sezonie zimowym. Warto tutaj pamiętać iż nie wszystkie rozwiązania będą wystarczająco dobrymi, toteż trzeba będzie się rozejrzeć i bardzo starannie dokonać selekcji kotła, bowiem od tego zależeć będzie komfort jego obsługi, komfort cieplny w naszym domu, ale przede wszystkim, także koszty związane z ogrzewaniem, a przecież koszty materiałów opałowych stale rosną. Warto tutaj inwestować więc w kotły oszczędne, na przykład w energooszczędne kotły ogrzewające na miał, czy też ekogroszek. Tego typu materiały opałowe nie dość że są nieco tańsze w zakupie, to jeszcze doskonale wręcz nadają się do palenia w piecach wyposażonych w podajniki.

Generalnie rzecz więc ujmując, bardzo dużo zależeć będzie od tego jakiego rodzaju kocioł wybierzemy. Jakiej mocy, w jakiej wykonany będzie on technologii, oraz jaki materiał opałowy będziemy mogli w nim spalać. Im lepiej dopasujemy do siebie poszczególne z tych trzech aspektów tym lepsze parametry ogrzewania osiągniemy, a koszty będą nam tylko systematycznie spadać.

Author Image
admin