Nowoczesne elewacje wentylowane to jedne z najnowocześniejszych sposób na okładzenie większości nowoczesnych budynków. Niewiele osób wie, że takie praktycznie w każdym większym nowoczesnym budynku stosowane są elewacje wentylowane. Białystok jest miastem, w którym takie elewacje są bardzo często wykorzystywane.
Co to dokładnie jest elewacja wentylowana?
Na początku jednak warto uściślić, czym dokładnie jest elewacja wentylowana. Dla laików ten temat jest kompletnie nieznany, a warto go poznać, aby być świadomym, jakie rozwiązania budownicze są stosowane.
Elewacje wentylowane tworzone są dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się szczelina wentylacyjna, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Zewnętrzna warstwa fasady wentylowanej to płyta elewacyjna, która stanowi ochronę przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami okładziny. Wewnętrzna warstwa to warstwa izolacyjna, która szczelnie przylega do ściany budynku.
Zalety fasady wentylowanej.
Główną zaletą fasady wentylowanej jest to, że cała ściana (a, co za tym idzie, również budynek) może “oddychać”. Zbieranie się pary wodnej jest ograniczone do minimum, co korzystnie wpływa na brak pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów.
Tego typu fasada świetnie wpływa również na ochronę przeciwpożarową budynku i utrzymanie temperatury. Ściśle przylegająca do ściany budynku warstwa izolacyjna zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, a szczelina wentylacyjna sprawia, że zwiększona jest izolacja akustyczna budynku.
Warto również wspomnieć o tym, że fasada wentylowana jest łatwa w montażu, stosunkowo tania i po prostu wygląda estetycznie. Jej lekka konstrukcja i dobra cena sprawiają, że inwestorzy chętnie personalizują elewacje i dostosowują je do wyglądu otoczenia budynku.
Czy fasada wentylowana ma wady?
Poznaliśmy już wady fasady wentylowanej, które są zdecydowanie bardzo mocne i przemawiające za tym, aby z tego typu elewacji skorzystać, ale należy pamiętać, że fasada wentylowana ma również swoje minusy.
Najważniejszym z nich jest to, że zestaw wyrobów służących do wyprodukowania warstw fasady wentylowanej może być wykorzystany do produkcji wyłącznie, gdy posiada specjalne oznaczenie CE lub B. Oznakowanie to, wydawane jest przez Krajową Aprobatę Techniczną lub przez Europejską Ocenę Techniczną. Oznacza to, że należy spełnić szereg wymagań oraz złożyć odpowiednie dokumenty do tych instytucji.
Jest to bardzo ważne, gdyż na rynku można znaleźć sporo tego typu materiałów bez odpowiedniego oznaczenia. Wiele osób uważa przez to, że oznaczenie CE lub B jest jedynie wskaźnikiem pewnej jakości. Nie zdają sobie sprawy z tego, że materiały bez tych oznaczeń nie są gorsze, są po prostu nielegalne.
Co więcej, montaż elewacji wentylowanej bez jej odpowiedniego sprawdzenia w żaden sposób nie gwarantuje bezpieczeństwa, trwałości, a co najważniejsze spełnienia jej podstawowych wymogów, czyli ocieplenia budynku i utrwalenia konstrukcji. Jedynie kompleksowo sprawdzona i certyfikowana elewacja wentylowana zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo oraz trwałość użytkowania.
Materiał przygotowany we współpracy z firmą Mag Mar https://mag-mar.org/