Czy ogrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień jest dobrym pomysłem?

Czy ogrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień jest dobrym pomysłem?

Panele na podczerwień są rozwiązaniem na innowacyjne ogrzewanie domu. Popularność tego rozwiązania wynika głównie z dużej mody na fotowoltaikę. Bardzo często panele na podczerwień są reklamowane jako sposób na bez kosztowe ogrzewanie domu (w formie duetu fotowoltaika + panele infrared). Czy jednak takie rozwiązanie jest rzeczywiście ekonomiczne, zdrowe i skuteczne? Sprawdźmy.

Panele na podczerwień nie są wyjątkowo tanim sposobem na ogrzanie domu. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że ogrzewanie elektryczne jest najdroższym systemem ogrzewania i przejście na taki system grzewczy może znacznie zwiększyć koszty ogrzewania domu. Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli mamy na dachu panele fotowoltaiczne i nie chcemy inwestować w pompę ciepła chociażby z tego względu, że początkowe koszty takiej inwestycji są znacznie większe niż zakup kilku grzejników na podczerwień. W tym wypadku panele infrared mają jak najbardziej sens, bo rachunki za energię elektryczną i prąd mogą być znikome.

Ważną rzecz jaką należy wiedzieć na temat paneli na podczerwień dotyczy tego, że producenci zapewniają, iż panele tego typu nie ogrzewają powietrze a meble, ludzi ściany i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Co to w praktyce oznacza? W praktyce powietrze jest ogrzane również jednak pośrednio a nie bezpośrednio. Mitem zatem jest, że w pomieszczeniu jest zimno a tylko ludzie i zwierzęta odczuwają ciepło. Jednak faktem jest, że temperatura odczuwalna może być nieco wyższa niż ta pokazywana na termometrze. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy jest to idealne rozwiązanie. Najważniejszym faktem jest, że panele zapewniają przyjemne w odczuciu ciepło.

Często powtarzanym pytaniem jest wpływ paneli na zdrowie. Według powszechnie dostępnej wiedzy panele infrared nie są szkodliwe. Ich zaletą jest to, że powietrze nie krąży w powietrzu (w przeciwieństwie do innych metod grzewczych) i tym samym mniej kurzu krąży w pomieszczeniu.

Naszym zdaniem zaletą paneli na podczerwień jest nienaganna estetyka. Tego typu grzejniki wyglądają bardzo gustownie. Przede wszystkim, gdy są zamontowane na suficie i tym samym są praktycznie nie widoczne.

Więcej na temat ogrzewania za pomocą paneli infrared oraz innych konkurencyjnych metod grzewczych można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/panele-na-podczerwien

Author Image
admin