Przesiewanie ziemi z wykopów budowlanych.

Przesiewanie ziemi z wykopów budowlanych.

Realizacja wykopów budowlanych, niezależnie od rodzaju inwestycji, zawsze niesie za sobą pewne korzyści. Przede wszystkim, podczas prac ziemnych, kilkadziesiąt centymetrów górnej warstwy gruntu to humus. Jest to bardzo dobra ziemia, którą można następnie wykorzystać na przykład do wyrównania terenu i założenia ogrodu wokół domu. Jeśli zaś humus pochodzi z innych inwestycji, zawsze można go wykorzystać do sprzedaży. Zawsze znajdzie się ktoś chętny na dobrą ziemię do ogrodu. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności trzeba zrealizować przesiewanie ziemi ogrodowej. W tym celu, należy zaopatrzyć się albo w przesiewacz bębnowy, co nie zawsze jest rozwiązaniem najlepszym, albo w łyżkę przesiewową montowaną na koparce lub ładowarce.

Przesiewanie ziemi z pomocą łyżki przesiewowej.

Szczególnie rozwiązanie stosujące łyżki przesiewające jest bardzo korzystne. Pozwala nam bowiem oczyścić zebrany humus z kamieni, grudek gliny i innych zanieczyszczeń większej frakcji, i od razu je załadować na samochód celem wywózki. Sama łyżka przesiewowa to bardzo ciekawe urządzenie. W zasadzie, może być wykorzystywana jako standardowa łyżka o nieco mniejszym załadunku. Po uruchomieniu mechanizmu przesiewającego, napędzanego z układu hydrauliki koparki lub ładowarki, w ruch wprawiane są ruchome wałki zlokalizowane na dnie łyżki. Na wałkach zamocowane są specjalne gwiazdy, wykonane z poliuretanu. W tym momencie zachodzi realizacja procesu przesiewania, czy też wręcz przemielenia zawartości łyżki. Przy czym grubsze frakcje, po prostu pozostaną we wnętrzu łyżki i można je będzie odseparować od właściwego humusu, przeznaczonego do dalszego wykorzystania.

Jednym słowem, tego rodzaju łyżka do ziemi niesie za sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim, przesiewanie ziemi jest dzięki jej zastosowaniu realizowane sprawniej i szybciej, co jest bardzo ważne w wielu przypadkach. Zresztą skrócenie czasu realizacji konkretnych operacji jest zawsze bardzo korzystne z punktu widzenia zyskowności przedsiębiorstwa.

Zakup łyżki przesiewowej do koparki lub ładowarki.

Aby jednak przesiewanie ziemi z zastosowaniem łyżki przesiewowej mogło być prawidłowo realizowane, trzeba w pierwszej kolejności dokonać właściwego jej doboru. Chodzi tutaj o to, aby dopasować konkretną łyżkę do danej koparki bądź też ładowarki. Najważniejszym kryterium doboru będzie masa całkowita maszyny. Nie możemy zamontować zbyt dużej łyżki przesiewowej do zbyt małej maszyny, bowiem w takim przypadku stracimy jej stabilizację a to grozi wypadkiem podczas pracy.

Sam montaż łyżki jest bardzo prosty. W zasadzie to nawet jedna łyżka przesiewowa, może być wykorzystywana w wielu różnych koparkach. Kluczową kwestią będzie tutaj odpowiednia płyta adaptacyjna, dopasowująca montaż łyżki do konkretnego rozwiązania mocowania łyżki w koparkach danego producenta. Nie jest to jednak żadnym problemem. Zamawiając łyżkę przesiewową u producenta, bądź też generalnego dystrybutora, bez większych trudności będziemy mogli od razu zamówić odpowiednie adaptery, co umożliwi nam wykorzystywanie łyżki w różnych, posiadanych przez nas koparkach.

Author Image
admin