Czy warto inwestować w ogrzewanie kanałowe?

Czy warto inwestować w ogrzewanie kanałowe?

Obecnie na rynku technologii grzewczych, coraz częściej możemy usłyszeć pochlebne opinie na temat ogrzewania kanałowego. Warto jednakże samodzielnie przeanalizować większość kwestii z tym zawiązanych. Chodzi o to, aby wyrobić sobie samodzielną opinię na ten temat. Tym bardziej, iż materiałów w sieci na ten temat znajdziemy dużo, i to w większości bardzo rzetelnych opracować. Warto sobie tutaj przeanalizować czy faktycznie wzrost efektywności cieplnej będzie pokrywać się z kosztami poniesionymi na montaż nowej instalacji grzejnikowej. Dużo tutaj będzie uzależnione od samego budynku, bowiem wzrost efektywności będzie w tym przypadku wprost proporcjonalny do poziomu izolacji termicznej budynku.

Zasada działania ogrzewania kanałowego.

W pierwszej kolejności trzeba będzie przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jak działać będzie ogrzewanie kanałowe. Otóż w przeciwieństwie do grzejników ściennych, tutaj nie mamy do czynienia z ogrzewaniem konwekcyjnym. Rozprowadzanie ciepłego powietrza po wnętrzu pomieszczenia nie jest powodowane ruchem mas powietrza o różnej temperaturze. Tutaj wewnątrz każdego grzejnika kanałowego zamontowany jest cichy i wydajny wentylator. Dlatego też, niezależnie z jaką mocą będzie ogrzewać powietrze, zapewnimy sobie równomierne jego rozprowadzenie. W przypadku grzejników ściennych zaś, im niższa temperatura na instalacji grzejnej, tym mniejsza różnica temperatur, a tym samym słabsze ruchy powietrza, czyli wolniejsze jego rozprowadzanie po całym pomieszczeniu. W zasadzie to każdy producent grzejników kanałowych będzie podawać informacje na temat sprawności grzejników i wydajności zastosowanych wentylatorów. Są to jednak wentylatory ciche i energooszczędne, toteż nie musimy się martwić o kwestie braku komfortu czy też dodatkowych kosztów.

Montaż ogrzewania kanałowego.

Jedyną trudnością w tym przypadku może być w pewnym zakresie montaż ogrzewania kanałowego. Jest on jednakże możliwy zarówno w nowych budynkach, jak i w budynkach już stojących, korzystających z ogrzewania ściennego. W każdym z tych przypadków jednak, konieczne jest, aby podłogi były stosunkowo grube. Tak samo stropy, jeśli mamy budynek dwukondygnacyjny i zamiar wdrożenia ogrzewania kanałowego także na piętrze. Tutaj, każdy producent grzejników kanałowych będzie dostarczać nieco odmiennych produktów. Niemniej jednak najmniejsze grzejniki kanałowe będą o głębokości około 100 mm, a więc na taką głębokość trzeba będzie wyciąć kanały na grzejniki. Następnie trzeba będzie jeszcze do poszczególnych kanałów doprowadzić rury zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. Niezależnie więc od tego czy będzie to budynek nowy czy tez już istniejący, wdrożenia ogrzewania kanałowego nie powinno być aż tak kłopotliwym zadaniem. Może się więc okazać, iż korzyści faktycznie będą przewyższać straty z tego tytułu, a więc inwestycja będzie w tym przypadku jak najbardziej uzasadniona.

Author Image
admin