Polistyren jest bardzo powszechnie wykorzystywanym tworzywem sztucznym. Jest to polimer wielkocząsteczkowy, który powstaje w procesie polimeryzacji styrenu — organicznego związku chemicznego. Mnogość możliwości jego wykorzystania wynika z unikalnych właściwości związku. Najpowszechniejszym materiałem, używanym w wielu branżach jest polistyren spieniony, czyli popularny styropian. Otrzymuje się go poprzez spienienie i ogrzanie parą wodną granulek polistyrenu, zawierających porofor (eter naftowy).
Polistyren spieniony — charakterystyka
Styropian, czyli polistyren ekspandowany (EPS) cechuje porowata struktura. Oznacza to, że tworzą go liczne granulki, pomiędzy którymi znajdują się niewielkie przestrzenie wypełnione powietrzem. EPS może charakteryzować się różnym stopniem spienienia, w zależności od przeznaczenia. Dostępny jest on również w postaci luźnych, sypkich kulek, niepołączonych ze sobą. Styropian jest materiałem palnym o niskiej wytrzymałości cieplnej. Wyróżniamy polistyren spieniony o małej i dużej gęstości. Styropian o niskiej gęstości jest dużo mniej wytrzymały mechanicznie, łatwiej więc ulega zgnieceniu, złamaniu i innym odkształceniom. Styropian o dużej gęstości jest analogicznie twardszy i dużo bardziej odporny. Od gęstości materiału zależy także jego przewodność cieplna, czyli właściwości termoizolacyjne. Najlepsze parametry ma EPS o gęstości 25-30 kg/m3. Styropian jest lekki, ponieważ zawiera aż 98 procent powietrza i tylko 2 procent styropianu. Polistyren spieniony nie jest odporny na działanie rozpuszczalników chemicznych, takich jak: aceton, rozpuszczalniki aromatyczne, smary czy oleje.
Zastosowanie styropianiu
Spieniony polistyren wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie do ocieplania ścian (dwu i trójwarstwowych, fundamentowych, piwnicznych), stropów, dachów płaskich i skośnych, podłóg, tarasów oraz balkonów. Jest to dobry materiał termoizolacyjny, montowany w postaci płyt warstwowych. Wyróżnia się kilka rodzajów styropianu:
- Fasadowy — do izolacji dachów, stropów, podłóg oraz ościeży i nadproży okiennych;
- Podłogowy — kładziony na podłogach i posadzkach;
- Perymetryczne płyty do izolacji fundamentów — cechuje je mniejsza nasiąkliwość wodą.
Płyty styropianowe dostępne są w kolorach białym i szarym. Szary kolor poprawia właściwości termoizolacyjne, a uzyskuje się go przez dodatek grafitu.
EPS stosuje się także do produkcji różnego rodzaju opakowań: na produkty spożywcze oraz sprzęt AGD i RTV.
Ze spienionego polistyrenu wytwarza się ponadto lekki beton Termozell.
Styropian najwyższej jakości, produkowany wg ściśle określonych standardów, z wykorzystaniem innowacyjnych metod, wytwarza firma http://www.hirsch-porozell.pl/produkcja-eps-produkcja-polistyren-spieniony-produkcja.html
Produkty Hirsch-porozell spełniają wszystkie wymagane normy i posiadają odpowiednie certyfikaty.