Dobór grzejników do instalacji grzewczej.

Dobór grzejników do instalacji grzewczej.

Umiejętność prawidłowego doboru grzejników do instalacji grzewczej, to kwestia niezwykle istotna. Musimy tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, aby zagwarantować sobie optymalne dopasowanie powierzchni grzanej do mocy grzejnika. W przeciwnym przypadku, albo będziemy mieć niedogrzane pomieszczenie, albo też przegrzane. Pół biedy jeśli w całym domu przewymiarujemy grzejniki w takim samym zakresie. Gorzej jeśli będzie to tylko w kilku pomieszczeniach. Tutaj, tak jak każdy producent grzejników, stwierdzamy, iż w takich okolicznościach ogrzewanie będzie nieefektywne. Część pomieszczeń będzie niedogrzanych, a część przegrzanych. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na prawidłowe dobranie mocy grzejników do konkretnych pomieszczeń. Zapewni nam to komfort oraz optymalizację kosztów ogrzewania.

Dobór mocy grzejników do pomieszczenia.

Jednym z najprostszych sposobów doboru mocy grzejnika do konkretnego pomieszczenia jest przeliczenie jego metrażu. Musimy jednak znać też zapotrzebowanie energetyczne budynku. W przypadku starych budynków może to być ok. 150-200 W/m2. Nowe budownictwo, energooszczędne, zapewnia nam już zapotrzebowanie na poziomie nawet ok. 50 w/m2. Wiedząc jakie mamy straty ciepła, chociażby orientacyjne, możemy dość dokładnie przeliczyć jaki potrzebny nam będzie grzejnik. Jeśli więc pomieszczeni dla przykładu ma 12 m2 w starym budownictwie, to dla spokoju powinniśmy zamontować grzejnik o mocy 12*200W = 1400W. Grzejnik o takiej mocy bezproblemowo powinien sobie poradzić w przypadku starego budownictwa. Analogicznie postępujemy w przypadku nowych technologii. Generalnie wzór jest prosty a wygląda on następująco:

Q = X * Y * k

  • Q – moc grzejnika
  • X – metraż pomieszczenia
  • Y – zapotrzebowanie energetyczne
  • k – współczynnik izolacji (0,3W/m2 w domach dobrze ocieplonych, 0,7W/m2 w domach średnio ocieplonych 1,2W/m2 w domach bez izolacji)

W zasadzie więc obliczenia są tutaj stosunkowo proste i pozwalają nam na dość dobre wyliczenie mocy grzejnika do pomieszczenia.

Wybór odpowiednich grzejników

Tutaj rzecz jasna każdy producent grzejników będzie zachwalać swoje produkty, wobec czego warto też zasięgnąć opinii zewnętrznej. Najlepiej będzie skorzystać z rad doświadczonych użytkowników poszczególnych rozwiązań i grzejników. Chodzi nam przede wszystkim o to, iż będą oni wiedzieć, jak dane grzejniki sprawują się na co dzień, w normalnym procesie eksploatacji. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy sprawdzą się w naszym przypadku. Czasami bywa też jednak tak, iż grzejniki sprawdzające się w jednym budynku, nie będą się nadawały do innego. Aczkolwiek są to jednak sytuacje dość rzadkie. Z reguły będzie tak, iż grzejnik sprawdzający się w jednym nieocieplonym domu, nada się także do drugiego. My zaś jedynie musimy starannie wyliczyć wszystkie parametry o obliczyć moc grzejnika, jakiego potrzebujemy w tym przypadku. Dzięki temu zapewnimy sobie optymalne warunki ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych. To zaś jest w tym przypadku zdecydowanie najważniejsze.

Author Image
admin