Marmur i jego zastosowanie w wykańczaniu wnętrz

Marmur i jego zastosowanie w wykańczaniu wnętrz

Współcześnie w kwestii wykańczania wnętrz, naturalny kamień, w szczególności marmur, znajduje dość szerokie zastosowanie. Oczywiście także inne naturalne kamienie będą tutaj dość popularne. Przykładem może być chociażby granit lub tez trawertyn. Jednakże to marmur jest tutaj kamieniem najbardziej pożądanym, ekskluzywnym. Zapewnia wysoki poziom estetyki w wystroju wnętrz, dzięki czemu jego zastosowanie podnosi znacznie prestiż domu. z marmuru wykonywanych jest obecnie bardzo dużo elementów wykończenia wnętrz. Warto więc przyjrzeć się temu nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż jego zastosowanie w naszych domach będzie idealnym rozwiązaniem.

Wykończenia wnętrz z marmuru.

Jeśli chodzi o wykończenia wnętrz, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, iż marmur jest kamieniem znanym w budownictwie już od tysiącleci. Już w czasach starożytnych był bardzo popularnie wykorzystywany do wykonywania przede wszystkim posadzek oraz zdobień ściennych. Wówczas jednak, jedynie najznamienitsi i zarazem najbogatsi obywatele antycznego świata, mogli sobie pozwolić na marmurowe wykończenia wnętrz. Obecnie marmur stał się bardziej przystępny, choć w dalszym ciągu kosztowny. Praktycznie każdy z nas może sobie pozwolić na marmurowe wykończenia wnętrz. Jeśli już na schody i posadzki i to przynajmniej na kuchenny blat lub parapety. Na chwilę obecną z marmuru wykonywane najczęściej są następujące wykończenia wnętrz:

  • Marmurowe schody wewnętrzne
  • Posadzki marmurowe
  • Blaty kuchenne z marmuru
  • Zlewozmywaki i umywalki
  • Płytki ścienne do wykończeń kuchni i łazienki
  • Parapety okienne z marmuru

Możemy się także spotkać z wykorzystaniem marmuru na zewnątrz. Głównie jako płytki na tarasach ogrodowych oraz jako płytki elewacyjne. W każdym ze swoich zastosowań jest to materiał zapewniający wysoki poziom estetyki i trwałości.

Parametry techniczne jakimi charakteryzuje się marmur.

Warto sobie także powiedzieć o tym, jakimi faktycznie parametrami charakteryzuje się marmur. Trzeba tutaj pamiętać, iż jest to naturalny kamień, a więc będzie cieszyć się zbliżonymi parametrami. Najważniejszą zaletą w jego zastosowaniu jest bez wątpienia twardość i odporność na uszkodzenia. Dobrze przygotowane elementy marmurowe będą wyjątkowo trwałe. Zresztą wystarczy spojrzeć na marmurowe wykończenia wnętrz z czasów antycznych, które przetrwały aż po dziś dzień. Możemy tutaj przypuszczać, iż wszystkie elementy jakie wykonamy, przetrwają nas samych a z powodzeniem także i przyszłe pokolenia.

Oczywiście marmur jest także szalenie estetycznym materiałem wykończeniowym. Jego zastosowanie w naszych wnętrzach podnosi komfort i estetykę w naszym domu. Będziemy czuć się o wiele lepiej, bardziej komfortowo, wygodnie i ekskluzywnie wręcz. Pomimo tego, iż trzeba ponieść w tym przypadku stosunkowo spore koszty, to jednak możemy powiedzieć, iż warto zainwestować w marmurowe wykończenia wnętrz. Korzyści, jakie z tego płyną, w zupełności rekompensują kwestię stosunkowo wysokiego kosztu realizacji marmurowych wykończeń.

Author Image
admin