Efektywne ogrzewanie – klimatyzacja i pompy ciepła.

Efektywne ogrzewanie – klimatyzacja i pompy ciepła.

Współcześnie w kwestii ogrzewania naszych domów, koniecznością jest poszukiwania coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Przede wszystkim chodzi tutaj o oszczędności jak również o ekologię. Im mniej materiałów opałowych zużyjemy do ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych tym lepiej dla otaczającego nas środowiska. Obecnie rozwiązaniami coraz bardziej popularnymi są pompy ciepła, oraz współpracująca z systemem klimatyzacja. Są to wyjątkowo nowoczesne rozwiązania, zapewniające nam spore oszczędności na kosztach ogrzewania. Warto więc przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom nieco bliżej, bowiem będą z całą pewnością bardzo korzystne dla wielu z nas.

Czym są pompy ciepła?

W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat samych pomp ciepła. Są to specjalnie przygotowane urządzenia, które pozwalają nam odzyskiwać ciepło z otoczenia i przekazywać je do naszej instalacji grzewczej. Tutaj bardzo istotne są także prawa fizyki. Otóż dzięki temu, iż zero całkowite nie jest równe 0 stopniom Celsjusza, nawet w przypadku ujemnych temperatur, w dalszym ciągu możemy odzyskiwać ciepło z otoczenia. Z reguły pompy ciepła, odzyskują ciepło z powietrza, lub też z gruntu, gdzie na odpowiedniej głębokości będziemy mieć do czynienia z dość wysokimi, dodatnimi temperaturami

  • Pompy ciepła powietrzne – nie wymagają zbyt wielu prac związanych z montażem. Pompa ciepła jest zasilana elektrycznie i wymiennik znajduje się na zewnętrz domu. Tam pobierane jest ciepło od otoczenia.
  • Gruntowe pompy ciepła – w tym przypadku koszt inwestycji jest nieco wyższy. Trzeba bowiem przeprowadzić odwierty i wprowadzić do gruntu rury z czynnikiem grzewczym. Pompy tłoczą czynnik przez ciepłe wnętrze w odwiercie i ogrzewa go do konkretnej temperatury. Ostatecznie czynnik dogrzewany jest elektrycznie.

Każdy z tych przypadków jest bardzo korzystny, jednakże w nowych domach, gdzie mamy do czynienia z dobrym ociepleniem i wystarczającym poziomem izolacji budynku.

Klimatyzacja VRF i jej eksploatacja

Warto także pamiętać o tym, iż współcześnie w wielu domach montowane są systemy klimatyzacji. Będą one pozwalać nam na utrzymanie korzystnego dla człowieka mikroklimatu wewnątrz naszych pomieszczeń mieszkalnych. Skutecznie zrealizowana klimatyzacja VRF, zapewnia nam możliwość utrzymania dogodnych warunków wewnątrz każdego pomieszczenia. Warto tutaj podkreślić, iż nowoczesne systemy wentylacji będą zapewniać nam wiele możliwości. Możemy z ich zastosowaniem nie tylko wentylować wnętrza. Możemy także grzać wnętrza, chłodzić, oczyszczać powietrze, oraz je osuszać. Co prawda trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów w celu instalacji systemu wentylacji. Jednakże zyskamy tutaj w dwójnasób na podniesionym poziomie komfortu oraz na nowych możliwościach. Systemy wentylacji będą bardzo dobrym rozwiązaniem w każdym rodzaju budynku. Sprawdzają się doskonale zarówno w nowym jak i w starym budownictwie.

Author Image
admin