JAK ZAPROJEKTOWAĆ SALON BEZ WAD?

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SALON BEZ WAD?

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SALON BEZ WAD?

Jest on wyjątkowym pomieszczeniem w naszym domu. To w nim spędzamy sporą część czasu oglądając telewizję, spożywając posiłki czy też przyjmując gości. Jest miejscem, do którego chętnie wracamy, które buduje rodzinne ciepło i atmosferę. Dlatego projektując jego wnętrze warto zastanowić się nad tym, jakie elementy powinny go wypełnić, oraz co zrobić, aby pozornie interesujący projekt nie przekształcił się w karykaturę. Radzimy, w jaki sposób zaprojektować salon.

Z https://doskonalewnetrza.pl/, zarówno kompleksowy remont naszego mieszkania w Warszawie, jak również wykończenie domu nie powinno stanowić problemu. Firma zatrudnia fachowców, z wieloletnim doświadczeniem w remontach, którzy pomogą nam w każdej kwestii, tak, aby prace przebiegały szybko i sprawnie. Warto sprawdzić ofertę firmy, przed rozpoczęciem inwestycji https://doskonalewnetrza.pl/oferta.html.

PROJEKTOWANIE SALONU

W urządzaniu salonu biorąc udział trzy istotne czynniki: jego powierzchnia, wysokość oraz odpowiedni kształt.

Powierzchnia. Na powierzchnię salonu w naszym mieszkaniu raczej nie mamy wpływu, szczególnie decydując się na zakup mieszkania w nowym budownictwie, natomiast powierzchnię, jaką zajmie salon w naszym dom możemy dowolnie dostosować do naszych wymagań i oczekiwań. Przeważnie przyjmuje się, że salon nie powinien mieć mniej jak 25 m2, gdyż stwarza wtedy więcej możliwości na rozsądne rozlokowanie stref funkcjonalnych. Pamiętajmy, że metraż salonu nie powinien zbytnio odbiegać od pozostałych pomieszczeń, gdyż może to powadzić do dużych dysproporcji pomiędzy nimi.

Wysokość. Innym istotnym elementem jest wysokość salonu, która jest uzależniona od jego wielkości. Przeważnie mając do dyspozycji duży metraż stosujemy zabiegi dodające optycznie metrów po przez fragmenty przechodzące przez dwie kondygnacje, a tym samym nadajemy mu charakteru i tworzymy uczucie prestiżu.

Kształt. Dobrze, aby kształt salonu był dostosowany do jego wielkości. Przy mniejszych metrażach preferuje się kształt zbliżony do prostokąta bądź kwadratu, z kolei mając do dyspozycji większy salon możemy zastosować plan rozbudowany lub łamany. Projektując pamiętajmy o wydzieleniu poszczególnych stref funkcjonalnych.

 

SALON I INNE POMIESZCZENIA

Korzystnie jest, jeśli nasz salon znajduje się w centrum domu i jest ogólnie dostępny. Projektując salon powinniśmy zadbać o rozsądne rozwiązanie komunikacji wewnątrz salonu, w taki sposób by wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref komunikacyjnych. Częstym błędem jest nieumyślne zrobienie z naszego salonu węzła komunikacyjnego pomiędzy kuchnią, łazienką i naszą sypialnią. Dobrze, aby nasz salon był sprawnie połączony z holem, oraz żeby znajdował się na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Dodatkowo w pobliżu salonu powinniśmy umieścić łazienkę dla gości.

SALON BEZ WAD

Projektując salon, warto uwzględnić kilka rozwiązań, które sprawią, że spędzanie czasu w naszym salonie wspólnie z rodziną będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem:

  • Zadbaj o pełne ściany. Częstym błędem jest zaprojektowanie dużego salonu, z dużą ilością okien i krótkimi pełnymi ścianami. Taki zabieg może doprowadzić do sytuacji, kiedy zdamy sobie sprawę, że nasz salon jest kompletnie nieustawny, a problem będzie sprawiało rozlokowanie komody czy też kanapy, które wchodzić będą w światło okna.
  • Zła komunikacja. Wstawiając schody do naszego salonu, pamiętajmy, że powinny się one znajdować w pobliżu drzwi wejściowych, o ile chcemy uniknąć sytuacji gdzie nasz salon stanie się pokojem przechodnim. Z kolei niefortunne umiejscowienie stołu jadalnego od razu przy drzwiach wyjściowych na taras przysłoni widok na ogród.
  • Kuchnia w salonie. Błędem jest również otwarcie na kuchnię, gdyż burzy to harmonię i tworzy dysproporcje w naszym salonie. Projektując wnętrze naszego domu, pamiętajmy, aby kuchnię usytuować w pewnej odległości od salonu.
Author Image
admin