Jakie palety wybrać – drewniane czy plastikowe?

Jakie palety wybrać – drewniane czy plastikowe?

Palety towarzyszą branży przemysłowej od wielu, wielu lat. Ostatnio coraz większą popularność zyskują palety wykonane z plastiku – w wielu branżach wręcz dynamicznie wypierają one palety standardowe, czyli drewniane. Dzieje się tak przede wszystkim w branży farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej, a nawet spożywczej. Okazuję się, że i w przypadku branży budowlanej również radzą one sobie całkiem dobrze, co nie oznacza, że tradycyjne drewniane odeszły do lamusa. Spróbujmy porównać ze sobą te dwa rozwiązania, by móc sprawdzić, czy faktycznie warto przerzucić się z palet drewnianych na te wykonane z tworzywa sztucznego.

Paleta plastikowa zaladowanaSpójrzmy przede wszystkim na wytrzymałość. Tu prym wiodą palety wykonane z tworzywa sztucznego, czyli plastikowe. Materiał ten jest tak przygotowany, by radzić sobie z naprawdę dużymi ciężarami i naciskami – a trzeba przyznać, że w branży budowlanej do czynienia mamy właśnie z ciężkimi materiałami. Czy jednak ma to takie duże znaczenie? Przez tyle lat palety drewniane przecież bardzo dobrze radziły sobie w tej roli. Niewątpliwie jednak większa wytrzymałość nie pozostanie bez wpływu na dłuższą żywotność palet plastikowych względem drewnianych.

Palety drewniane wykonane są z połączonych (zbitych) ze sobą elementów drewnianych (desek). Z kolei palety plastikowe to w zasadzie jedna płaszczyzna bez połączeń. To nie tylko wpływa na wspomnianą wyżej wyższą, jakość – paleta tak łatwo nie rozpadnie się na drobniejsze elementy – ale również na bezpieczeństwo, zarówno magazynowanych czy transportowanych materiałów, jak i ludzi przy nich pracujących.

Jeśli chodzi o transport palet, to i jedne i drugie można szybko, łatwo i wygodnie przemieszać przy zastosowaniu wózka widłowego. W naszym porównaniu nie bez znaczenia pozostaje jeszcze żywotność – zdecydowanie większa w przypadku palet plastikowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele osób traktuje palety, jako przedmiot jednorazowego użytku, w którym dostarczy się określony towar, nie oczekując zwrotu palet.

Palety plastikowe z pewnością dobrze sprawują się w budownictwie. Czy jednak uda im się wyprzeć te drewniane? Mimo wielu praktycznych cech będą one raczej funkcjonować obok siebie.

Author Image
daman