Klimatyzacja do Twojego mieszkania i firmy – jakie mamy wybór?

Klimatyzacja do Twojego mieszkania i firmy – jakie mamy wybór?

Wybór odpowiedniej klimatyzacji do domu czy firmy nie jest prosty, ponieważ zależy nam na tym, by sprzęt był wydajny, dobry jakościowo i jednocześnie w niewygórowanej cenie.      Trzeba liczyć się, że zakup i instalacja sprzętu to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Należy pamiętać, że urządzenie powinno być dobrane pod kątem bryły budynku, rozkładu wnętrz i czynników wpływających na jego pracę.

Najlepiej mieć przy wyborze na uwadze energooszczędność, tryb i głośność pracy, a także funkcjonalność. Klimatyzacja powinna zapewniać pełen komfort nawiewu chłodnego lub ogrzanego powietrza (w zależności od funkcji klimatyzacji).

Rodzaje klimatyzatorów

Mamy szeroki wybór rodzajów klimatyzacji, które różnią się między sobą budową i rodzajem montażu. Oznacza to także, że powietrze będzie rozchodziło się w każdym przypadku nieco inaczej. Oto najpopularniejsze typy urządzeń:

  • Klimatyzatory ścienne – najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie to klimatyzator ścienny typu split. W tym przypadku jednostka wewnętrzna takiego klimatyzatora jest montowana na wybranej przez nas ścianie. Jednostka zewnętrzna z kolei umieszczana jest zwykle na balkonie lub w postaci przyczepionego pudełka za oknem (ewentualnie na dachu budynku). Ustawia się ją na antywibracyjnych nóżkach bądź mocuje na balustradzie lub ścianie zewnętrznej. Klimatyzacja dla firm najczęściej przyjmuje taką formę, gdyż w przestrzeni pracy nie ma miejsca na jednostkę stojącą. Poza tym, byłoby ryzyko jej uszkodzenia wyższe niż gdy urządzenie wisi na ścianie lub pod sufitem.
  • Klimatyzatory kasetonowe – to rozwiązanie, gdy nie mamy miejsca na jednostkę wiszącą ani stojącą, a posiadamy podwieszany sufit. Można w takim przypadku zastosować klimatyzator kasetowy, który montuje się w suficie. Zapewnia on równomierny, rozprowadzany na cztery strony nadmuch powietrza.
  • Klimatyzatory kanałowe – często spotykana klimatyzacja do sklepu to konstrukcja kanałowa. Są one niewidoczne i zapewniają swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenie. Umieszczane są w ścianie lub suficie w formie kanałów zakończonych kratką. Chłodne lub ciepłe powietrze jest przeprowadzane kanałami do pomieszczenia.
Author Image
admin