Kupujesz bramę garażową? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Kupujesz bramę garażową? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Kupno bramy garażowej jest bardzo istotnym elementem wyposażenia garażu i wymaga od Ciebie odpowiedniego rozeznania – w końcu producenci oferują wiele różnorakich bram w różnych wariantach. Dlatego przedstawiamy kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed jej zakupem, takich jak rodzaj bramy, czy nawet napęd do bramy (uchylnej i segmentowej szczególnie).

Najpierw rodzaj, a potem napęd do bramy – uchylnej lub segmentowej

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jakiego rodzaju bramę garażową będziesz chciał zakupić. Aktualnie, oprócz klasycznej bramy rozwieranej (którą coraz ciężej znaleźć w ofercie producentów), spotkać możesz bramy segmentowe, uchylne oraz rolowane. Dla sympatyków automatyki od razu zaznaczamy, że napęd do bramy uchylnej i segmentowej nie jest ich integralną częścią!

Brama segmentowa to brama złożona z kilku segmentów (najczęściej z ok. 6) połączonych ze sobą zawiasami. Cała konstrukcja otwiera się w całkowitym pionie, a poszczególne segmenty zostają przemieszczone wzdłuż prowadnic. W ten sposób brama może być „schowana” albo bezpośrednio pod stropem, albo wzdłuż którejś ze ścian bocznych – w zależności od wariantu.

Brama uchylna i rolowana – kolejne rodzaje

Brama segmentowa jest aktualnie bardzo popularnym rodzajem bram, choć także niemniej popularne są również nieco tańsze bramy uchylne.  Brama uchylna różni się przede wszystkim tym od segmentowej, że jej skrzydło – podczas otwierania i zamykania – na chwilę „wychyla” się poza obręb garażu w stronę podjazdu.

Z kolei brama rolowana (inaczej roletowa lub żaluzjowa) przypomina klasyczne żaluzje okienne czy tarasowe. Jej poszczególne fragmenty (lamele czy profile) „zwijane” są do umieszczonej nad wjazdem skrzyni nawojowej. Co ciekawe, istnieją również rodzaje skrzyń, które można umieścić po zewnętrznej stronie garażu. Tylko w takim razie jaki rodzaj bramy wybrać?

Jaki rodzaj bramy będzie odpowiedni dla Ciebie?

Przede wszystkim zacznij od oceny długości swojego podjazdu. Jeżeli jest krótki (lub jeżeli wjeżdżasz do garażu bezpośrednio z ulicy), pozostaje Ci wybór pomiędzy bramą segmentową a roletową – brama uchylna wymaga bowiem ok. 1 metra wolnej przestrzeni, by mogła się otworzyć. Bramy rolowane i segmentowe otwierają się w kierunku pionowym, takie zjawisko zatem nie występuje.

Należy też zwrócić uwagę, że bramy segmentowe i rolowane zajmują dużo miejsca w garażu – w praktyce bowiem przykrywają większą cześć stropu (lub bocznej ściany w przypadku wariantu bramy segmentowej). W tym kontekście lepsza może być więc brama rolowana, która zajmuje najmniej przestrzeni – uchodzi ona jednak za bramę mniej bezpieczną i gorzej izolującą ciepło.

Napęd – nie niezbędny, ale warty świeczki

Pamiętaj, że napęd do bramy uchylnej i segmentowej nie stanowi ich niezbędnego wyposażenia. Na ogół są one sprzedawane bez niego, a ich otwarcie z powodzeniem może nastąpić ręcznie. A jeżeli chcesz zdać się na automatykę, nie zapomnij doliczyć do bramy kosztu zakupu i montażu napędu. Wyjątkiem jest brama rolowana, która zawsze dysponuje napędem elektrycznym.

Zwróć uwagę, by brama byłą ogrzewana

Jeśli posiadasz garaż wbudowany w bryłę domu, który dodatkowo ogrzewasz – koniecznie wybierz bramę o wysokim współczynniku termoizolacji (na ogół wypełnioną pianką poliuretanową). Bez tego Twój garaż szybko zacznie się wychładzać, a jego ocieplanie będzie wiązało się z niewspółmiernie wysokimi kosztami.

Brama bez warstwy termoizolacyjnej będzie natomiast lepszym wyborem do garażu nieogrzewanego, na ogół zewnętrznego. Wówczas nie warto będzie przepłacać.

Otwieranie awaryjne – także ważne

Oczywiście wszelkie bramy garażowe dysponują systemem otwierania ręcznego na wypadek przerwy w dostawie prądu. W przypadku bramy uchylnej i segmentowej w tryb „ręczny” przechodzi się albo po przekręceniu odpowiedniego zamka (kluczem od zewnątrz), albo po wysprzęgleniu napędu odpowiednią linką (wewnątrz garażu).

Inaczej wygląda kwestia w bramach rolowanych: tutaj w niektórych modelach konieczne jest zastosowanie korby, a tylko część z nich umożliwia otwarcie bramy bez jej wykorzystania. Warto na to zwrócić uwagę przed zakupem, szczególnie jeśli nie posiadasz agregatu prądotwórczego.

Dobrze zapoznaj się z tematem!

Rzecz jasna takie elementy jak rodzaj bramy, czy też napęd do bramy uchylnej i segmentowej to tylko garść niezbędnych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. W końcu ważne będą też dostępne wzory i kolory danej bramy, by ta pasowała do Twojej elewacji. Pamiętaj, by potraktować kwestię bramy garażowej jak najbardziej kompleksowo!

Author Image
admin