Praktycznie każda ekipa budowlana, zajmująca się realizacją prac brukarskich, czy też innych prac budowlanych w terenie (montaż ogrodzeń, budowa rurociągów wodno kanalizacyjnych, itp.), będzie w toku realizacji swoich zadań potrzebować pewnych ilości betonu. W zależności od zadania będzie to zapotrzebowanie większe lub też mniejsze, niemniej jednak z reguły beton będzie niezbędny. Warto więc zadbać o to, aby ekipa miała możliwość przygotowywania betonu bezpośrednio na placu budowy, szczególnie jeśli zapotrzebowanie będzie się regularnie powtarzać. Jeśli byłoby to sporadyczne zdarzenie, można zamawiać w betoniarni i dostosować się do terminów dostawy i ilości minimalnych. Zobaczmy jednak, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań w kwestii przygotowywania betonu.
Beton z betoniarni.
Jednym z rozwiązań, o których wspominaliśmy wyżej, jest zaopatrywanie się w beton u dostawców profesjonalnych. Niemniej jednak jest to rozwiązanie z pewnymi ograniczeniami, a do najważniejszych należy to, iż w takich przypadkach z reguły będziemy musieli zamówić co najmniej metr sześcienny betonu, a przecież nie zawsze nasze zapotrzebowanie jest aż tak wysokie. Co więcej, beton będzie przygotowany i dostarczony na plac o odpowiedniej porze, a to z kolei determinuje konieczność planowania robót w taki sposób, aby cały beton można było wykorzystać od razu, co także nie zawsze jest takie proste i oczywiste. Jednym słowem jest to rozwiązanie doraźne, z którego można korzystać w sytuacjach awaryjnych, oraz w przypadku, kiedy beton jest nam potrzebny bardzo sporadycznie. W innych okolicznościach, koniecznością okazuje się zapewnienie sobie możliwości samodzielnego przygotowywania betonu na placu budowy.
Samodzielne przygotowywanie betonu na placu budowy.
W tym aspekcie mamy kilka możliwości, a najbardziej oczywistą jest oczywiście zaopatrzenie się w betoniarkę. Niemniej jednak nie zawsze będziemy mieli ją gdzie podłączyć, choć obecnie produkowane betoniarki pozwalają nam na skuteczne przygotowywanie kilkudziesięciu litrów betonu, maszyną na silnik jednofazowy. To z kolei pozwala zastosować na placu budowy na przykład agregat prądotwórczy. W przypadku większych betoniarek z silnikami trójfazowymi, problem z dostarczenie prądu staje się jeszcze bardziej poważny. Osobnym więc rozwiązaniem tego problemu, polecanym szczególnie w przypadku większych ilości betonu będzie odpowiedni mieszalnik do betonu, czyli specjalna łyżka montowana na ładowarkę czy też koparko ładowarkę, która pozwala nam wymieszać zadane, większe ilości betonu.
Mieszalnik do betonu.
Tego typu mieszalniki stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich ekip pracujących przede wszystkim w terenie, które jednak dysponują własną ładowarką kołową lub przynajmniej miniładowarką. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż bez tego typu maszyny, mieszalnik do betonu nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, bowiem jest on napędzany hydraulicznie, z układu ładowarki kołowej. W przypadku zapotrzebowania na duże ilości betonu w trakcie realizacji większych robót terenowych, można na przykład zaopatrzyć się w profesjonalny mieszalnik do betonu ml 750, pozwalający nam na przygotowanie do 750 litrów betonu jednorazowo. Oczywiście można swobodnie przygotowywać mniejsze ilości. Do tego warto jeszcze pamiętać, iż montaż takiej łyżki, wcale nie sprawia, iż ładowarka staje się bezużyteczna. Łyżka mieszalnikowa w dalszym ciągu pozwala nam na swobodny załadunek sypkich materiałów budowlanych, a co za tym idzie, w wielu przypadkach okazuje się to być rozwiązaniem wręcz idealnym.