Najpoważniejsze zagrożenia dla trwałości posadzek epoksydowych

Najpoważniejsze zagrożenia dla trwałości posadzek epoksydowych

Posadzki epoksydowe to bardzo popularny rodzaj systemów podłogowych. Są ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych posadzek betonowych. Są mocne, trwałe i odporne na oddziaływanie wody i chemikaliów. Doskonale sprawdzają się zarówno w obiektach przemysłowych jak i obiektach użyteczności publicznej – np. szkołach czy placówkach ochrony zdrowia. Coraz częściej stosowane są także w indywidualnych domach.

Jednak, aby uzyskać posadzkę o maksymalnej trwałości należy pamiętać o kilku ryzykach, które negatywnie wpływają na czasu użytkowania podłogi wykonanej z żywicy epoksydowej. Jakie to ryzyka?

Niewłaściwie przygotowana posadzka betonowa

Bardzo poważnym zagrożeniem dla trwałości posadzki epoksydowej jest jakość podłoża betonowego, na którym została wykonana.

Podłoże to powinno być przede wszystkim oczyszczone z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Szczególnie ważne jest usunięcie plam ze smarów i olejów. Mają one bowiem negatywny wpływ na przyczepność nakładanej warstwy żywicznej. Kolejnym problemem jest pozostawienie na powierzchni posadzki betonowej pyłu – mleczka cementowego (węglanu wapnia) lub kryształów soli. W końcu należy zwrócić uwagę to czy posadzka nie ulega kruszeniu wywołanemu korozją betonu.

W jaki sposób oczyścić posadzkę betonową z zanieczyszczeń i pyłów? Najskuteczniejszą metodą jest szlifowanie i polerowanie betonu. Dzięki temu uzyskuję się czystą, równą i pozbawioną luźnych elementów powierzchnię, na której bez obaw można aplikować posadzkę epoksydową. Dodatkową zaletą procesu szlifowania i polerowania jest możliwość uzyskania odpowiedniej porowatości podłoża betonowego, co oczywiście jeszcze zwiększa jego przyczepność.

Kolejnym etapem w procesie przygotowania posadzki betonowej do aplikacji nakładki epoksydowej jest zastosowanie zalecanego przez producenta podkładu. Brak tego składnika jest także jednym z czynników wpływających na okres eksploatacji podłogi żywicznej.

Niewłaściwa konserwacja posadzki epoksydowej

Posadzka epoksydowa, podobnie jak posadzka betonowa lub inne posadzki żywiczne, wymaga odpowiedniej konserwacji. Nie są to zabiegi czasochłonne czy kosztogenne. Zdecydowana większość z nich sprowadza się do codziennego sprzątania podłogi. Na co należy zwrócić największą uwagę?

Przede wszystkim posadzki epoksydowe są wrażliwe na długotrwałe działanie wilgoci. Dlatego należy upewnić się, że podłoga wykonana z tego materiału nie jest narażona na ten czynnik. I w miarę możliwości utrzymywać posadzkę w suchości.

Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym na trwałość systemów podłogowych opartych na żywicach epoksydowych jest temperatura. Dlatego w pomieszczeniach, w których zastosowano posadzki tego typu należy unikać nagłych jej spadków.

Podsumowanie

Zastosowanie posadzki epoksydowej w magazynie lub obiekcie przemysłowym jest dobrym pomysłem. Materiał ten ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i chemiczne, dzięki czemu jest trwały i łatwy w konserwacji. Należy jednak unikać błędów w procesie przygotowania podłoża oraz codziennej konserwacji. Mogą być one źródłem problemów i powodować niepotrzebne koszty. Koszty, których łatwo uniknąć.

Author Image
admin