Najsłynniejsze konstrukcje stalowe

Najsłynniejsze konstrukcje stalowe

Stal to materiał bardzo ważny i szeroko używany w dzisiejszym budownictwie. Stop żelazna z niewielką domieszką węgla na trwałe zrewolucjonizował naszą architekturę – a także postrzeganie jej. Oczywiście – nie jest to jej jedyne zastosowanie. Stal wykorzystuje się także do produkcji garnków i konserw, części maszyn czy nawet fragmentów instalacji elektrycznych. W tym artykule zostanie jednak poruszona kwestia najsłynniejszych konstrukcji stalowych.

Wieża Eiffel’a

Zdecydowany symbol i najbardziej znana konstrukcja stalowa w całym Paryżu. W mieście o wielowiekowej historii i tradycji najsłynniejszą budowlą zostaje projekt ukończony w roku 1889. Obiekt westchnień i inspiracji dla bardzo wielu artystów. Malarzy, poetów czy nawet twórców związanych z kinematografią. To właśnie dzięki wieży Eiffla poznajemy, że akcja danego filmu rozgrywa się w Paryżu. W momencie wybudowania nosiła ona miano najwyższego budynku na świecie. Powstała w ramach pokazu francuskich możliwości, a także po to, aby uświetnić paryską wystawę światową. Wieża Eiffla jest także największą atrakcją turystyczną miasta. Wiele innych budowli z całego świata było na niej wzorowanych.

Warszawska Rotunda

Również w naszym kraju znajduje się wiele znanych budowli stalowych. Jednym z bardziej kultowych pozostaje warszawska rotunda. Rozebrana w roku 217, na jej miejscu zbudowano bardzo podobny obiekt. Na stałe wpisała się w powojenny krajobraz Warszawy. Coraz to nowe pokolenia warszawiaków wskazują tę konstrukcję jako jeden z symboli swojego miasta.

Burdż Chalifa w Dubaju

W momencie wybudowania był najwyższym budynkiem na świecie. Symbol rozwoju i modernizacji Zjednoczonych Emiratów Arabaskich spowodowanej wysokimi zyskami związanymi z eksploatacją ropy naftowej. Należy nadmienić iż Dubaj pełen jest różnych wieżowców opartych na stalowej konstrukcji. Jest to bardzo popularny materiały w tym mieście. Burdż Chalifa mierzy 828 m.

Empire State Building

Jeden z symboli Nowego Yorku. Wybudowany w roku 1931 – był wówczas najwyższym budynkiem na świecie. Stalowe elementy budynku ważą ponad 57 000 ton. Wybudowany został w rekordowo krótkim czasie. Wszystkie prace zajęły niespełna 13 miesięcy.

To tylko niektóre przykłady. Na całym świecie mamy tysiące przykładów doskonałej architektury opartej o stal. Wszystko wskazuje również na to, że w przyszłości również ujrzymy wiele budynków, do wzniesienia których użyto tego materiału. Drapacze chmur, mosty, stadiony czy nawet maszty radiowe. Stal znajduje w nich częste zastosowanie.

Author Image
admin