Drewno to nadal najchętniej wybierany materiał do wykonywania podłóg domowych. To nie tylko klasyczne deski podłogowe z litego drewna, parkiety, mozaiki, czy deski warstwowe, ale również bruk drewniany, czy parkiet przemysłowy. Poniżej prezentujemy różne rodzaje posadzek drewnianych.
Szukasz firmy, która zajmuje się cyklinowaniem parkietów? Napisz do nas.
Drewniane posadzki najczęściej wykonywane są w pokojach dziennych, salonach, czy sypialniach. Metoda wykorzystywana jest również w przedpokoju, jednak istnieje również możliwość zastosowania, odpowiednio wykonanych i wykończonych, odpornych na wilgoć, podłóg drewnianych nawet w kuchni. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, a ze względu na swoją dostojność i elegancję przy jednoczesnej uniwersalności, bez wątpienia pasują do każdego wnętrza, zapewniając tym samym komfort dla użytkowników.
Tradycyjnie… Parkiet
Parkiety są najbardziej tradycyjną posadzką o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych. Ich zastosowanie ma również wpływ na właściwości akustyczne podłogi. Układany jest z tzw. klepek (deszczułek z litego drewna) o zróżnicowanych wymiarach: długości w zakresie 300 – 500 mm, szerokości 60- 100 mm i grubości w granicach 15-22 mm. Klepki zastosowane do układania parkietów, produkowane są z różnych gatunków drewna pochodzących z drzew liściastych takich jak: jesion, dąb, jawor, buk, brzoza, klon, czy akacja ale również drzew egzotycznych.
W zależności od rodzaju, wyodrębnić można parkiet tradycyjny (klepki tylko jednego gatunku drewna, układane w różne wzory, m.in.: jodełka,wzór okrętowy, kwadraty, cegiełka), parkiet dekoracyjny (połączenie różnych gatunków drewna, zróżnicowana kolorystyka i kształty), parkiet lamelowy (deszczułki o gładkich krawędziach, układane jak zwykły parkiet (na styk), przyklejane do podłoża). Układanie parkietu możliwe jest na podłożach zarówno mineralnych (beton, podkłady cementowe/ gipsowe), ale odpowiednie są również płyty drewnopochodne jak np. płyta OSB
Parkiet uproszczony… Mozaika
Mozaika wykonana jest jako połączenie niewielkich deszczułek (tzw. paluszków/lameli), poprzez naklejenie ich na papier lub siatkę. Zróżnicowane są pod względem wymiarów: długość w granicach 120-160 mm, szerokość 22 mm i 8-10 mm grubości). Cała płyta to zwykle około 640 mm x 320 mm. Mozaiki mogą być różnorodne kolorystycznie oraz ułożone w różne wzory. Przyjemnym wizualnie urozmaiceniem jest zastosowanie w mozaice różnych gatunków drewna. Najczęściej stosowanym podłożem, wykorzystywanym do położenia mozaiki jest wylewka cementowa. Wilgotność takiego podłoża nie powinna przekraczać 2%. Blok naklejany jest na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach, a montaż odbywa się przez zastosowanie bezwodnego kleju do mozaiki i parkietów. Płyty mozaikowe nie mogą przylegać do ścian, a kolejne rzędy należy montować poczynając od narożnika pomieszczenia, nie jednak równolegle do ściany. Zakończenie prac, związanych z wykonaniem takiej podłogi niesie za sobą wykonanie jej cyklinowania, szpachlowania, a finalnie lakierowania lub olejowania.
Klasyczne i eleganckie… Deski podłogowe
Produkowane są głównie z litego drewna, pozyskiwanego z drzew iglastych (sosna, świerk), ale ostatnimi czasy również egzotycznych. Na rynku dostępne są także deski wykonane z drewna klejonego. Zróżnicowane są pod względem wymiarów – ich długość to najczęściej 3 – 10 m, szerokość 9 – 18 cm, a grubość 9 – 35 mm. Krawędzie desek podłogowych zakończone są gładko, bądź przystosowane do łączenia (wpust-wypust, ułatwiający połączenie desek oraz szczelność powierzchni). Deski drewniane układane są bezpośrednio na podłożu betonowym. Mocowanie odbywać się może również za pomocą gwoździ (wbijane w wyżłobienie na krawędzi) do ułożonych na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, tzw. legarów, ustawionych w odległościach 40 cm. Wymagane jest jednak ich idealne wypoziomowanie.
Istotny jest dobór odpowiedniej długości desek względem wielkości pomieszczenia. W razie konieczności dosztukowania, najlepiej, aby deski w jednym rzędzie łączyły się w połowie długości deski, położonej w rzędzie sąsiednim. (na tzw. mijankę).
Trzy warstwy… Podłogi warstwowe
Wykonane z trzech, umieszczonych jedna na drugiej, sklejonych ze sobą trzech warstw drewna. Wierzchnia warstwa wykonana jest z wysokogatunkowego drewna, a jej grubość to ok. 2-4 mm. Warstwa środkowa (ok. 8 mm) powstaje poprzez prostopadłe umieszczenie listewek względem przebiegu słojów w warstwie wierzchniej. Najniższa spośród warstw (15 – 35 mm) wykonana jest najczęściej z forniru świerkowego. Zróżnicowane są pod względem rozmiarów – długość waha się w zakresie 40 – 250 cm, szerokość 13 -21 cm. Montaż odbywa się najczęściej klejąc deskę do podłoża aczkolwiek można takie deski położyć na pływająco(jak panele) czego nie polecamy ze względu na trudności w późniejszej renowacji. W obu przypadkach, przy umiejętnym wykonaniu kładzenia deski, połączenie jest trwałe i szczelne. Forma ich wykonania oraz fakt, iż wierzchnia warstwa jest polerowana i zabezpieczana jest już w procesie produkcyjnym, ułatwiają montaż podłogi. Deski warstwowe zazwyczaj nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Renowacja tyczy się jedynie desek, których warstwa wierzchnia ma minimum 4 mm grubości. Im warstwa ta jest grubsza, tym więcej razy możemy odnawiać podłogę.
Kostka w domu… Bruk drewniany
Nietypowy rodzaj drewnianej podłogi jest wykonywany poprzez ułożenie kostek twardego drewna (przycinanych z bali prostopadle do ich długości), a cechą charakterystyczną jest widoczne na kostkach usłojenie poprzeczne drzewa. Najczęściej wykorzystywanymi do przygotowania takiej podłogi, gatunkami drzew są: jesion, dąb, buk. Długość boku tak przygotowanej kostki to 4 cm, a jej grubość waha się w przedziale 2,5-8 cm. Podobnie, jak w przypadku mozaiki, kostki są łączone w płyty (po 5-18 sztuk), a następnie umieszczane na siatce termoplastycznej za pomocą kleju. Do podłoża mocowane są za pomocą bezwodnego kleju do parkietów.
Nowoczesny… Parkiet przemysłowy
To rodzaj podłogi, określany jako pośredni między brukiem, a mozaiką. Do jej wykonania wykorzystywane są deszczułki o szerokości w granicach 8-10 mm i grubości około 22 mm. Za pomocą taśmy samoprzylepnej, klepki łączone są w płyty, które następnie mocowane są do podłoża za pomocą kleju.
Szukasz firmy, która zajmuje się wykonaniem nowych czy cyklinowaniem podłóg? Zapraszamy do odwiedzenia parkietykrakow.com.