Nasłonecznienie domu i jego kontrola.

Nasłonecznienie domu i jego kontrola.

Prawidłowe nasłonecznienie domu to bardzo ważna kwestia, której powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż poprzez prawidłową regulację dopływu światła do wnętrz mieszkalnych, możemy podnieść poziom naszego komfortu i nie tylko. Dobre nasłonecznienie domu w ciągu dnia, zapewnia nam spore oszczędności na energii elektrycznej. Nie musimy bowiem korzystać ze sztucznego oświetlenia, do prowadzenia aktywności. Kontrola nad poziomem nasłonecznienia zaś, jest bardzo istotna ze względu na fakt, iż w końcu nie zawsze chcemy zachować wysoki poziom jasności w danych pomieszczeniach w ciągu dnia. Warto więc pamiętać o tym, aby wdrożyć jakieś skuteczne w tym zakresie rozwiązania.

Jak zadbać o nasłonecznienie domu w ciągu dnia?

Oczywiście dobre nasłonecznienie domu zagwarantują nam odpowiednio usytuowane okna. Najlepszy poziom nasłonecznienia będziemy oczywiście mieć w tych pomieszczeniach, których okna wychodzą na stronę południowa. Tam bowiem będziemy mieć do czynienia z największą ilością światła słonecznego w ciągu dnia. Dlatego też, warto dość dobrze przemyśleć rozkład pomieszczeń w swoim domu. Pomieszczenia dzienne, takie jak kuchnia, czy też salon, powinny posiadać właśnie okna na stronę południową. Pozostałe pokoje, w szczególności zaś sypialnia, lepiej jeśli będą mieć okna wychodzące na stronę północną. Tam i tak światło z reguły będziemy odcinać, aby zachować odpowiednie, dogodne warunki do relaksu, wypoczynku i snu.

Jak kontrolować nasłonecznienie?

Aby kontrolować nasłonecznienie domu, musimy zastosować odpowiednie zasłony okienne. Oczywiście, kiedyś były to klasyczne zasłony, wieszane na żabkach na karniszu. Obecnie jednak jest to rozwiązanie coraz wyraźniej odchodzące do lamusa. Współcześnie, w tym celu wykorzystywane są żaluzje, rolety oraz plisy. Szczególnie te ostatnie są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Plisy to specyficzna forma rolet okiennych, sprawdzających się w przypadku okien o nietypowych kształtach. Co ważne, plisy w Wiśle, to także rozwiązanie do standardowych okien o nieco lepszych możliwościach niż w przypadku rolet i żaluzji. Decydując się na plisy, będziemy mogli jeszcze lepiej kontrolować nasłonecznienie domu. W ich przypadku, mamy bowiem możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna. Możemy na przykład zasłonić tylko sam jego środek, aby odciąć silne promienie słoneczne z ekranu telewizora. Górną i dolną część okna pozostawimy zaś odsłoniętą, aby jakieś światło wpadało do mieszkania.

Podsumowanie

Jednym słowem, aby skutecznie kontrolować nasłonecznienie domu, trzeba będzie wykorzystać jedno z rozwiązań na to pozwalających. Obecnie zaś, najbardziej korzystnym rozwiązaniem są plisy okienne. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze i bardziej korzystne, niż wszystkie inne, stosowane dotychczas. Warto więc przemyśleć swoje rozwiązania w swoim domu i kto wie? Być może u nas także plisy okienne sprawdzą się perfekcyjnie.

Author Image
admin