Obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych

Obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych

Tworzywa konstrukcyjne to doskonały materiał, który można poddawać obróbce mechanicznej. Z wielu rodzajów tworzyw naturalnych i modyfikowanych oraz szerokiej gamy półwyrobów co dzień powstają setki detali gotowych wykorzystywanych w różnych miejscach.

Tworzywa już od kilku lat zastępują tradycyjne materiały, które często posiadają gorsze właściwości i są mniej praktyczne. Znaczącą przewagą tworzyw jest to, że są lżejsze, samosmarowne, nie korodują i posiadają wysoką odporność na ścieranie oraz agresywne środki chemiczne. Słabą stroną tych materiałów jest niższa stabilność wymiarowa – zwłaszcza w wilgotnym środowisku.

Obróbka tworzyw

W całej gamie półfabrykatów jakimi są płyty, pręty i rury można znaleźć takie, które są łatwe w obróbce oraz takie, które mogą sprawić pewne trudności.

Do materiałów, które łatwo toczyć i frezować zaliczyć można PA6, POM C, PTFE, PE, PEEK, TcF, PC i PE. Na pewno przy pierwszej próbie obróbki warto od producenta tworzywa zdobyć wytyczne do obróbki. W tym dokumencie będą wskazówki, które ułatwią pierwsze prace.

Z pewnością większe problemy nawet doświadczonym operatorom będą sprawiały produkty modyfikowane zwłaszcza włóknem szklanym w proporcji 30%. Te produkty są oznaczone symbolem GF30 (glass fibre)

Tworzywa do obróbki

Najpopularniejszym materiałem, który jest wybierany przez wiele osób to Poliamid, następnie Poliacetal, Teflon, Tekstolit. Mniej popularne to Polietylen, Polipropylen, Poliwęglan oraz Polieteroeteroketron. Każde z tych tworzyw posiada inne właściwości i zastosowanie. Ich ceny wahają się zależnie od parametrów użytkowych.

Najczęściej tworzywa konstrukcyjne wykorzystywane są do produkcji rolek, krzywek koszyków łożysk, prowadnic, ślizgów i wielu innych precyzyjnych elementów.

Author Image
admin