Pragnę w kilku słowach przedstawić, na czym polega podcinanie ścian, kiedy należy wybrać tę metodę, jaki jest przebieg prac, oraz kiedy zdecydowanie jej unikać.
Kiedy wybrać podcinanie ścian?
Metoda podcięcia ściany, zwana również podcinką fundamentu jest wskazana w przypadku wiekowych budynków – stare budynki latami są narażona są na kontakt z wilgocią, przez co zachodzi w nich proces podciągania wilgoci kapilarnej. Przebieg prac wygląda następująco: na wysokości, na której pod ścianą znaleźć ma się izolacja pozioma wykonuje się podcięcie muru wzdłuż jego grubości – wycięcie nie może mieć więcej jak 1-1,5 metra. W uprzednią oczyszczona i przygotowana szczelinę wsuwamy wstawki, które skutecznie odetną dalsze podciąganie wilgoci kapilarnej na fundament.
Kiedy rozważyć podcięcie ściany?
Jeżeli w twoim budynku, na fundamentach zaczyna pojawiać się grzyb ścienny, albo zauważasz znaczące odpryski tynku nacechowane punktową zmianą koloru na ciemniejszy, to zdecydowanie powinieneś zacząć działać. Sugeruję jak najszybsze osuszenie muru, brak szybkiej reakcji może poskutkować trwałym uszkodzeniem fundamentu.
Kiedy unikać podcinanie ściany?
Jeżeli w twojej ścianie posiadasz elementy stalowe, zdecydowanie nie powinieneś wybierać izolacji poziomej – osuszanie muru tą metoda to nic innego jak cięcie ściany piła, jeżeli ta napotka materiał, którego nie przetnie dojdzie do trwałego uszkodzenia ściany wewnątrz. Podcinać fundamenty możemy również z grubymi kamieniami wewnątrz ściany, jednak trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem za usługę.
Podsumowanie
Wybór podcięcia ściany jest zdecydowanie najrozsądniejszą i długowieczną formą pozbycia się wilgoci. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa nietypowa i powinna zostać wykonania przez firmę z odpowiednim stażem na rynku – osobiście polecam firmę Futuro – https://podcinaniefundamentow.pl/