Rury stalowe do budowy rurociągów

Rury stalowe do budowy rurociągów

Do budowy rurociągów wykorzystywane są rury stalowe. Warto odnotować, że rury stalowe wykorzystywane powszechnie w rurociągach mogą delikatnie różnić się parametrami technicznymi. Co do zasady wyróżniamy co najmniej kilka rodzaju rur stalowych. Czym się charakteryzują i które szczególnie nadają się do budowy rurociągów?

Transport za pomocą rurociągów

Transport wielu towarów odbywa się przy pomocy rurociągów. Przede wszystkim rurociągi są powszechnie stosowane w transporcie wody, ścieków gazu, ropy naftowej oraz substancji pochodnych do ropy. Poza tym, rurociągi są powszechnie stosowane w przemyśle co sprawia, że za ich pomocą jest transportowane przeróżne ciecze np. ciecze spożywcze takie jak piwo.

Transport rurociągowy odbywa się na powierzchni jednak warto odnotować, że wiele rurociągów jest poprowadzonych również pod powierzchnią ziemi lub nawet na dnie zbiornika wodnego.

Transport rurociągowy jest powszechnie stosowany z tego względu, że jest to metoda, która jest ekonomicznie i wydajnościowo uzasadniona. Przykładowo transport ropy naftowej lub gazu ziemnego za pomocą rurociągów charakteryzuje się wyraźnie większą przepustowością niż transport kolejowy lub morski.

Rodzaje rur stalowych, które są stosowane w rurociągach

  • Rury stalowe bez szwu

Rury wykonane ze stali, które nie posiadają szwów słyną z bezkompromisowej wytrzymałości. Mają po prostu większą wytrzymałość w porównaniu do rur ze szwem. Z tego powodu są powszechnie wykorzystywane tam, gdzie rura jest narażona na duże obciążenia. Z reguły są to instalacje wodociągowe, grzewcze oraz różnego rodzaju rurociągi transportujące gazy lub ciecze pod ciśnieniem. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia rury ze szwem są bardziej narażone na pęknięcia lub rozszczelnienia niż rury, które są pozbawione szwów.

  • Rury ze szwem wzdłużnym

Alternatywą dla rur bez szwu są rury ze szwem wzdłużnym. Z pozoru wydaje się, że ich wytrzymałość powinna być niższa. Rzeczywiście parametry wytrzymałościowe ustępują rozwiązaniom bez szwu jednak wciąż mogą świetnie nadawać się do większości rurociągów, w których wymagana jest standardowa wytrzymałość. Rury tego typu zazwyczaj mają standardowe średnice (w zakresie od około 21mm do około 3000mm).

  • Rury stalowe dwudzielne

Rury stalowe dwudzielne są rozwiązaniem, które pozwala zapewnić rurociągom dodatkową ochronę. Z reguły jest to sposób na ochronę instalacji elektroenergetycznych, teletechnicznych lub gazowych. Osłona wykonana ze stali zapewnia ochronę przed korozją oraz ponadprzeciętną trwałość tym samym niwelując ryzyko awarii. Rury stalowe dwudzielne są polecane w tych rurociągach, które są szczególnie narażone na niekorzystne działanie korozji lub różnego typu obciążeń.

  • Rury z blachy

Rury zwijane z blachy są cenione za to, że występują w różnych odmianach (różny rozmiar oraz grubość materiału). Rury tego typu mogą mieć mocno zróżnicowaną średnicą (np. od 355mm do nawet 6000mm). Rury tego typu są powszechnie stosowane ze względu na to, że dobrze radzą sobie z narażeniem na wilgoć, wysoką temperaturę oraz szkodliwe substancje chemiczne.

Więcej na temat rur stalowych na https://ecotechgroup.pl/

Author Image
admin