Geowłókniny filtracyjne, to specyficzny rodzaj geowłóknin stosowanych przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie z wodą. Ich zadaniem jest zapewnienie filtracji wody i jej przepływu przy jednoczesnym nieprzepuszczaniu drobnych osadów. W tym zakresie możemy stosować także inne rodzaje geowłóknin, jak chociażby TS. Niemniej jednak najbardziej wydajne będą geowłókniny filtracyjne typu F. Są to specjalnie przystosowane do tego typu zadań geosyntetyki, wytwarzane z wzmacnianych mechanicznie warstw geowłókniny z włókien ciągłych, polipropylenowych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej zastosowaniu tego typu geosyntetyku w branży budowlanej.
Gdzie stosowane są geowłókniny filtracyjne?
Ten rodzaj materiału geosyntetycznego jest stosowany przede wszystkim w przypadku realizacji inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych. najczęściej będą to następujące zastosowania:
- Ochrona wybrzeży przed ich podmywaniem
- Zabezpieczenie brzegów rzek oraz sztucznych cieków wodnych
- Odzyskiwanie lądu
- Budowa wszelkiego rodzaju wałów przeciwpowodziowych
- Budowa zbiorników oraz cieków wodnych.
Mamy więc do czynienia z dość szerokim spektrum zastosowania geowłókniny filtracyjnej typu F.
Podstawowa konstrukcja
Ważną kwestią jest także specyficzna konstrukcja geowłókniny filtracyjnej. Składa się ona z dwóch warstw geowłókniny, wzmacnianych mechanicznie, wykonanych w 100% z polipropylenowych włókien ciągłych. Jedna z warstw jest wykorzystywana jako klasyczny filtr, zapewniając zatrzymywanie drobnych cząsteczek przy utrzymywaniu swobodnego przepływu wody. Druga z warstw jest natomiast jego ochroną, zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Podstawowe funkcje.
Geowłókniny filtracyjne typu F, charakteryzują się konkretną funkcjonalnością.
- Filtracja – zapewniają zatrzymywanie drobnych cząstek przy zachowaniu przepływu wody. Dzięki temu, drenaż nie ulega zamulaniu.
- Separacja – trwałe oddzielenie żwiru w konstrukcji drenażu od podłoża. Dzięki temu, górna warstwa pozostaje równa i stabilna.
- Drenaż – zapewnia doskonałe warunki do odprowadzania wody, czy też jakichkolwiek innych płynów w kierunku spływu drenażowego.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż dwuwarstwowe geowłókniny F stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych zastosowań, gdzie mamy do czynienia z wysokimi naprężeniami mechanicznymi. Także dla tych, gdzie przez wzgląd na krytyczne warunki hydrologiczne, wymagane są doskonałe właściwości filtracyjne od zastosowanych materiałów geosyntetycznych. Jednym słowem geowłókniny filtracyjne to bardzo dobry materiał geosyntetyczny o bardzo szerokim zakresie zastosowania w budownictwie inżynieryjnym.