Szklane balustrady mogą być montowane na wiele sposobów. W zależności od projektu architektonicznego sposób montażu balustrady różni się. Przede wszystkim tafle szkła osadzane mogą być w szynach, ramach, w szkielecie balustrady. Ten rodzaj montażu jest pewny i stabilny, jednak nie zapewnia szkłu odpowiedniej prezentacji i wrażenia lekkości, przenikalności. Dlatego też drugim ze sposobów montażu szkła są zaczepy i klamry. Są one zdecydowanie mniej zauważalne, pozwalają wyeksponować urok szkła w dyskretny sposób. Zaczepy mogą być tak wkomponowane by były niedostrzegalne.
Klamry i zaczepy mocujące
Montaż szkła poprzez klamry i zaczepy ogranicza wielkość pojedynczej tafli szklanej. Elementy mocujące mogą być łączone z podłożem lub ze słupkami działowymi. W pierwszym przypadku należy pamiętać o wielkości szkła, jego kształcie i rodzaju. Im bardziej nietypowy kształt tym trudniej jest zabezpieczyć szkło przed uszkodzeniem. Im większa tafla szkła tym większych i mocniejszych zaczepów wymaga. Nośność balustrady winna być dokładnie wyliczona, dlatego też istotne jest powierzenie wykonania projektu i realizacji fachowcom. Nośność zaczepów jest zdecydowanie mniejsza niżeli szyna, rama. Z tego też powodu ze względu na dbałość o bezpieczeństwo w użytkowaniu, balustrady szklane montowane poprzez zaczepy dzielone są dodatkowo wspornikami, słupkami działowymi. Mniejsze tafle szkła są osadzane pomiędzy nimi przy pomocy zaczepów. To popularny sposób montażu, który jest bezpieczny, stosunkowo łatwy, tani i estetyczny jednocześnie.
Klasyczny montaż
Montaż dużych powierzchni szklanych zwykle wspierany jest poprzez stalowe lub drewniane oprawy w formie szyn utrzymujących ciężar szkła. W przypadku balustrad górna część szyny pełni funkcję poręczy, dzięki czemu można ją estetycznie zaaranżować. Również dolna rama szyby może zostać tak zaprojektowana by nie obciążała balustrady wizualnie. Zazwyczaj elementy wspierające są elementami stalowymi chromowanymi bądź czarnymi, jednak niekoniecznie. Nic nie stoi na przeszkodzie by elementami mocującymi było drewno. Warto zauważyć, że szkło wymaga solidnego zabezpieczenia, zwłaszcza w przypadku balustrady która z założenia pracuje, jest użytkowana często, służy nie tylko zabezpieczeniu przed wypadnięciem ale również do wspierania się itd.
Nietypowe, sposoby montażu
Prócz standardowych sposobów montażu szkła warto nadmienić iż istnieje szereg unikalnych, oryginalnych i wręcz ekstrawaganckich metod osadzania szklanych balustrad. Stosowane są naciągi stalowe, podwieszenia, łączenia stałe z gruntem i wiele innych. Im bardziej oryginalny i odważny projekt tym również sposób jego wykonania odbiega od typowych. Warto dodać, iż z uwagi na wyjątkowość rozwiązań nie są to rozwiązania tanie. By balustrada szklana była uznana za bezpieczną musi spełniać określone wymogi, w przypadku niestandardowych mocowań nie jest to łatwe i tanie.