Wdrożenie ogrzewania kanałowego w domu jednorodzinnym.

Wdrożenie ogrzewania kanałowego w domu jednorodzinnym.

Ogrzewanie kanałowe to jedno z ciekawszych i bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Pozwala nam na pewne ograniczenie kosztów ogrzewania, poprzez umożliwienie pracy kotła na optymalnych nastawach. To także przekłada się na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, co obecnie jest kwestia szalenie istotną. Warto wobec tego sprawdzić, czy we wszystkich przypadkach, będziemy mogli zainwestować w tego typu nowoczesne rozwiązanie grzewcze. Może się bowiem okazać, iż nie w każdym budynku mieszkalnym, będziemy mieć możliwość skorzystania z grzejników kanałowych.

Warunki zabudowy grzejników kanałowych.

W pierwszej kolejności, musimy sobie tutaj powiedzieć, iż grzejniki kanałowe są montowane w płaszczyźnie podłogi co pozwala nam na pewne oszczędności przestrzeni w pomieszczeniach mieszkalnych. Wymaga jednak z drugiej strony posiadania stosunkowo grubych podłóg czy też stropów. Na tyle grubych, aby możliwe byłe wycięcie kanału o głębokości co najmniej 10 cm, gdyż takie są najmniejsze grzejniki kanałowe. Oczywiście znajdziemy także grubsze, niemniej jednak aby możliwe było ich zamontowanie, musimy dysponować możliwością wycięcia w podłogach takiego co najmniej kanału.

Okazuje się też, iż nie zawsze jest to możliwe, bowiem często, w starszych budynkach szczególnie, będziemy mieć stosunkowo cienkie stropy betonowe, a to niestety nie umożliwia nam montażu grzejnika kanałowego. W takich warunkach, niestety trzeba będzie zrezygnować z tego typu rozwiązania grzewczego i pozostać przy ogrzewaniu ściennym, które także może być efektywne.

Dlaczego grzejniki kanałowe są korzystnym rozwiązaniem?

Jeśli jednak mamy możliwość montażu grzejników kanałowych warto przyjrzeć się przede wszystkim kwestii tego, dlaczego jest to takim korzystnym rozwiązaniem. Głównie ze względu na korzystne parametry grzewcze, związane z zastosowaną w tym przypadku technologią. Otóż w przeciwieństwie do klasycznych grzejników ściennych, tutaj obieg powietrza jest wymuszony wentylatorem a nie zjawiskiem konwekcji. Obieg powietrza jest więc stały, stabilny, niezależnie od wysokości temperatury czynnika grzewczego doprowadzonego do grzejników.

Pozwala to na utrzymanie stabilnych warunków temperaturowych w pomieszczeniu, bez względu na okoliczności. Szybkość dogrzewania pomieszczenia jest bardzo zadowalająca. Wystarczy lekko podnieść temperaturę czynnika grzewczego, aby po kilku chwilach odczuć wzrost ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Tego typu rozwiązania nie są możliwe do osiągnięcia w przypadku grzejników ściennych. Tutaj zanim, rozgrzejemy pomieszczenie o dodatkowe stopnie, niestety mus upłynąć stosunkowo sporo czasu.

Jeśli więc mamy możliwość montażu grzejników kanałowych w swoim domu, warto to rozwiązanie przemyśleć, może się to okazać jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie możemy sobie tylko pozwolić.

Author Image
admin