Przeprowadzki nigdy nie są łatwe ani przyjemne, bez względu na to, jak sprawnie je zorganizujemy i jak dobrze pod względem logistycznym opracujemy każdy drobiazg. Po pierwsze – zawsze dochodzą do głosu rzeczy, których w swoim planie nie przewidzieliśmy i niemal zawsze pojawiają się jakieś komplikacje, których nie byliśmy w stanie przewidzieć, lub raczej zaklinaliśmy rzeczywistość, by się nie pojawiły. Po drugie – w praktyce zawsze przeprowadzki okazują się bardziej męczące fizycznie i bardziej czasochłonne, aniżeli zakładaliśmy.
Transport złożonych mebli
Najtrudniejszy jest zawsze transport mebli, ponieważ w stanie złożonym zajmują one zawsze dużo miejsca i są ciężkie oraz nieporęczne. Bardzo często meble wymagają rozłożenia na części pierwsze lub przynajmniej na mniejsze fragmenty, ponieważ w innym przypadku nie bylibyśmy w stanie ich w ogóle przenieść przez drzwi wejściowe. Niektóre meble udaje się wynieść z mieszkania po wytężonych wysiłkach, jednak problemem pozostaje ich przewiezienie w całości – trudno jest bowiem znaleźć takie auto osobowe, które zmieściłoby na przykład trzydrzwiową szafę lub duży narożnik. Do tego konieczny jest transport wielkogabarytowy. Wykonuje się go za pomocą floty pojazdów o odpowiednich rozmiarach. Wewnątrz samochodu dostawczego powinno być na tyle dużo miejsca, by swobodnie móc tam wejść i wnieść meble o dużych rozmiarach, często przekraczających rozmiary przeciętnego człowieka.
Tragarze i środek transportu
Podczas przeprowadzki to transport mebli jest najbardziej problematyczny, ponieważ oprócz odpowiedniego środka transportu trzeba też znaleźć kogoś skłonnego przenieść nam ciężkie szafy. Często z fotelem, krzesłami czy nawet stołem jesteśmy w stanie dać sobie radę nawet w pojedynkę. Wystarczy trochę wysiłku, odpowiedni chwyt i złożone siedzenia w kombi, i można całkiem przyzwoicie poradzić sobie z transportem niewielkich mebli. Problem pojawia się, gdy chcemy przewieźć antyczną szafę po babci, która niestety nie może zostać rozebrana na części celem wygodniejszego transportu. Wtedy potrzebujemy przynajmniej jednego kompana do pomocy, i to silnego i sprawnego fizycznie. Potrzebujemy też półciężarówki, na którą ową szafę uda się załadować bez szkód dla samej szafy i ciężarówki. W przypadku takiej konieczności najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm – kosztuje to kilkaset złotych, a oszczędzamy sobie wysiłku i konieczności wymyślania najkorzystniejszych pod względem logistycznym sposobów załadunku i transportu ciężkich, nieporęcznych mebli, w dodatku nie musimy tego robić sami, a jedynie zlecamy to komuś.