Możliwość łatwego i szybkiego uporządkowania rzeczy to jeden z warunków funkcjonalnego domu. Właśnie dzięki temu budowany jest komfort i przyjazność miejsca, w którym mieszkamy. Niezawodnym sposobem na zapanowanie nad bałaganem jest zaprojektowanie garderoby. Jako osobne pomieszczenie, garderoba najczęściej jest umiejscawiana w pobliżu sypialni i łazienki. Dzięki temu szybko można przemieszczać się pomiędzy nią a pokojem i toaletą. W domach dwukondygnacyjnych, regułą jest usytuowanie jej na piętrze, blisko części sypialnianej. Można także wykorzystać ku temu poddasze. Sporym atutem okazuje się możliwość przeznaczenia naprawdę niewielkiej przestrzeni na garderobę. Jednym z rozwiązań jest więc wydzielenie niewielkiej części pralni czy przedsionka na osobne pomieszczenie, w którym znajdą się ubrania i buty. Wejście do niego powinno być zlokalizowane na zewnątrz np. prowadzić z przedpokoju tak, aby było dostępne dla wszystkich domowników. Dobrą praktyką jest również umiejscawianie garderoby między dwoma sypialniami.
Czy rozmiar ma znaczenie?
Funkcja, jaką ma spełniać garderoba, będzie decydowała o wielkości tego pomieszczenia. Projektowanie wnętrz w dużej mierze polega na umiejętności dopasowania zastanych warunków oraz potrzeb domowników. Minimum, jakie należałoby przeznaczyć na obszar garderoby to 3, 5 m2. Optymalnie dobrze byłoby, aby jej wielkość wynosiła około 8 m2. Jeśli domownicy mają zamiar przetrzymywać w niej jedynie odzież i obuwie, nie powinno być problemu z jej rozplanowaniem. Inaczej może się stać, gdy w wydzielonym pokoju ma znaleźć się również sprzęt gospodarstwa domowego choćby deska do prasowania, walizki a także ręczniki czy pościele. Adaptacja części sypialni może znacznie ją pomniejszyć, ponieważ ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy szafami i ścianą. Wygodne korzystanie z mebli zapewni wygospodarowanie przestrzeni wynoszącej 100 – 150 cm. Kolejne wymiary, o których trzeba pamiętać to: wejście mające przynajmniej 80 cm oraz wielkość powierzchni centralnej części – 150 cm2. Wysokość szaf i głębokość półek to również kwestia warta rozważenia ze względu na konieczność znalezienia miejsca zarówno dla krótszych jak i długich ubrań typu sukienki czy płaszcze.
Organizacja rzeczy
Wygoda korzystania z garderoby dyktuje proste zasady, o których warto pamiętać przy urządzaniu tego pomieszczenia w domu. Wydzieloną przestrzeń najlepiej podzielić strefami – takim pierwszym prawem rządzi się projektowanie wnętrz tych niewielkich pomieszczeń. Okrycia wierzchnie osobno – w wysokiej części pomieszczenia, natomiast w tej mniejszej i niższej – ubrania, które można poskładać. Wyżej powinny znaleźć się mniej używane rzeczy, natomiast łatwo dostępne – te, które są wykorzystywane najczęściej. Dodatkowo ubrania warto posegregować na eleganckie i codzienne. Dobrze jest wyodrębnić osobną strefę dla przechowywania obuwia. Pamiętajmy również o tym, że jeśli dysponujemy sporą przestrzenią i miejscem na żelazko wraz z deską do prasowania, warto rozgraniczyć strefę prasowania i umiejscowić ją blisko gniazdka elektrycznego.
A co z wentylacją?
Projektowanie wnętrza jakim jest garderoba to pod pewnym względem wyzwanie – garderoba to przecież najczęściej pomieszczenie bez okna. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie podcięcie drzwi. Oprócz tego należy zainstalować kratkę wentylacyjną i zbudować osobny kanał wentylacyjny, który umożliwi cyrkulację powietrza i zapobiegnie pojawieniu się pleśni czy zapachu stęchlizny.
Mimo konieczności podzielenia pomieszczeń w domu czy też dodaniu kolejnego, które będzie spełniać rolę garderoby, jej stworzenie jest sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni. Pozwala bowiem zrezygnować z wielu szaf i komód.