Uprawa Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż są to rośliny o stosunkowo niedużych wymaganiach pielęgnacyjnych. Musimy jedynie zadbać o prawidłowe przygotowanie uprawy, a pozostałe kwestie, w zasadzie nie będą nas dotyczyć. Wybór odmian, przygotowanie gleby i wybór stanowiska nasadzenia. To trzy najważniejsze kwestie, na jakich należy się skupić, aby uprawa Rhododendronów w ogrodzie, mogła przynieść zadowalające efekty. Warto więc poświęcić kilka chwil na zgłębienie wiedzy w tym zakresie. Dzięki temu, będziemy mieć solidne podstawy do tego aby przygotować ogrodową uprawę Różaneczników oraz Azalii.
Uprawa Rhododendronów – wybór właściwych odmian.
W pierwszej kolejności, musimy skupić się na tym, aby dobrać odpowiednie odmiany roślin, do uprawy ogrodowej. Zarówno Różaneczniki, jak i Azalie będą pod tym względem dość zbliżone. Warunkiem koniecznym jest to, aby wybrane rośliny były w stanie przetrwać warunki zimowe w naszej strefie klimatycznej. Tutaj zaś, bardzo często będziemy mieć do czynienia z -20 stopni Celsjusza. Rośliny wybrane do uprawy ogrodowej, powinny być więc odporne na takie zakresy temperatur. Dzięki temu, uprawa Rhododendronów w ogrodzie, nie będzie żadnym problemem. Pozostałe rośliny, o niższej odporności na niskie temperatury, będziemy mogli także uprawiać, aczkolwiek jedynie w donicach. Pozwoli nam to bowiem na ich schowanie na czas największych mrozów chociażby do piwnicy, co uchroni je przed przemarznięciem.
Przygotowanie gleby oraz wybór stanowiska nasadzenia.
Aby uprawa Rhododendronów mogła być prawidłowo prowadzona, musimy jeszcze zadbać o kwestie takie jak wybór stanowiska nasadzenia, oraz przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby.
Glebę do uprawy Różaneczników i Azalii możemy oczywiście kupić w sklepach ogrodniczych. Jednakże możliwe jest także samodzielne przygotowanie odpowiednie mieszanki. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą kwaśny torf, glebę ogrodniczą oraz korę sosnową. Tak przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH, czyli takim, jakich wymaga od nas uprawa Rhododendronów.
Stanowisko nasadzenia powinna z kolei być osłonięte i zacienione. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór stanowiska w sąsiedztwie innych roślin. Kluczowe jest jednak to, aby były to rośliny charakteryzujące się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu, nie będą one wchodzić w konflikt z płytkim systemem korzeniowym naszych Rhododendronów.
Słowo na koniec.
Jeśli więc zdecydujemy się uprawiać i Różaneczniki, to przede wszystkim skupmy się na trzech, wyszczególnionych powyżej kwestiach. Poza tym możemy zadbać o to, aby prawidłowo nawadniać rośliny, szczególnie w letnie, upalne dni, kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Poza tym, w zasadzie nie musimy się absolutnie naszymi roślinami zajmować. Można więc powiedzieć, iż uprawa Rhododendronów w ogrodzie, jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ogrodniczej.