Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które pobierają ciepło z otoczenia – z gruntu, z powietrza lub z wody. Są ekologicznymi sposobami na ogrzewanie budynków. Mogą służyć również do podgrzewania wody użytkowej. Do działania pompy ciepła konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej (dzięki niej możliwe jest uruchomienie sprężarki). Koszt pozyskiwania energii elektrycznej potrzebnej do wygenerowania ciepła z surowców naturalnych jest niewielki. Znane są przypadki, gdy w nowoczesnych domach o powierzchni nawet 150 metrów kwadratowych koszt elektryczności potrzebnej do działania pomp ciepła wynosił jedynie 1000 zł rocznie.
Rodzaje pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła Gdynia korzystają z energii zmagazynowanej pod skorupą ziemi. Energia cieplna zgromadzona w gruncie jest zdecydowanie większa niż ta panująca nad powierzchnią ziemi. Powietrzne pompy ciepła natomiast czerpią ciepło z powietrza zewnątrz domu. Pompy ciepła wodne pobierają energię cieplną z wód podziemnych (mogą korzystać również z wód morskich).
Jaką pompę ciepła kupić?
Na rynku znajdziemy najróżniejsze rozwiązania. Szukając pompy dla siebie, należy ocenić jej współczynnik wydajności w stosunku do ceny. Współczynnik wydajności mówi o tym, jaki jest stosunek wygenerowanego ciepła do ilości energii pobranej do jej wytworzenia.
Instalacja ogrzewania z pompą ciepła – co jest potrzebne?
Jeśli chcemy mieć ogrzewanie oparte na pompie ciepła, potrzebujemy pomieszczenia technicznego, w którym można umieścić pompę ciepła, a także zasobnik i pozostałe elementy instalacji. Konieczne jest też wygospodarowania odpowiedniego miejsca na gruncie (albo na dachu domu). Potrzebna jest również instalacja grzewcza niskotemperaturowa, która będzie dobrze współpracowała z pompą ciepła. Konieczne jest też, aby nasz budynek był dobrze ocieplony. Stolarka okienna powinna być szczelna, dach i ściany muszą spełniać najwyższe normy ociepleniowe. Dodatkowo, należy zadbać o sprawną wentylację wnętrz. Na koniec oczywiście – najważniejsze – musimy kupić optymalną i dobrze działającą oraz rokującą na lata pompę ciepła.
Pompy ciepła – czy warto się na nie zdecydować?
Pompy ciepłą są urządzeniami drogimi w zakupie, ale tanimi w eksploatacji. Są to też rozwiązania ekologiczne, niegenerujące toksycznego dymu podczas ogrzewania domu. Aby jednak instalacja pompy ciepła miała sens, nasz dom musi mieć niskie zapotrzebowanie na ciepło. Słabo ocieplone, duże domy będą musiały być podgrzewane dodatkowym źródłem ciepła (np. kominkiem z płaszczem wodnym).
*Interesuje Cię instalacja pompy ciepła Gdańsk? Sprawdź ofertę firmy Elar.