Hale namiotowe

Hale namiotowe

Hale namiotowe coraz częściej są widoczne na rynku budownictwa wielkopowierzchniowego. Podstawą takiej hali jest konstrukcja stalowa, która jest w podstawowym zakresie omówiona w tym artykule. Ponadto, przedstawiono informacje na temat wykorzystania hal namiotowych.

Hale namiotowe – podstawowe informacje

Hale namiotowe składają się ze stalowej konstrukcji. Jest to bardzo atrakcyjne z tego względu, że budowa konstrukcji stalowej jest szybsza w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Natomiast pokrycie może być wykonane z materiału różnego typu. Rozpoczynając od prostych obiektów krytych plandeką PVC aż po konstrukcje o wytrzymałych ścianach (np. z blachy falistej). We wnętrzu takiego obiektu można zainstalować odpowiednie instalacje (np. instalacje grzewcze, sanitarne itd.) w zależności od potrzeb. Wiele hal tego typu charakteryzuje niezłymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Z czego składa się hala namiotowa? Przede wszystkim szkieletem obiektu jest konstrukcja stalowa, która jest zmontowana między innymi ze słupów stalowych pionowych (wzmacnianych poprzecznymi ryglami i stężeniami) oraz słupów poziomych. Słupy stanowią szkielet dla ścian oraz szkielet części dachowej. Całość może być postawiona na posadzce betonowej. Ściany są wykonane z płyt poliuretanowych o wysokich właściwościach termoizolacyjnych (dodatkowo zabezpieczone przed korozją cynkowaniem ogniowym, malowaniem oraz warstwą poliestru). Dach z reguły jest wykonany z plandeki PVC.

Wykorzystanie hal namiotowych

Hale namiotowe z reguły pełnią rolę obiektów magazynowych. Mogą też być wykorzystywane do celów wystawienniczych (np. podczas konferencji). Poza tym, widuje się wiele obiektów sportowych będących przykładem ciekawie zaaranżowanej hali namiotowej. Ponadto, często z możliwości wybudowania hali namiotowej korzystają rolnicy w celach hodowli zwierząt lub przechowywania wrażliwych na zmiany temperatury płodów rolnych.

Hale namiotowe to ekonomiczny sposób na wybudowanie budynku wielkopowierzchniowego. Co ciekawe, dużą zaletą jest niezła termoizolacja, dzięki czemu nawet w klimacie umiarkowanym takim jaki mamy w Polsce, śmiało można korzystać z budynku przez cały rok.

Author Image
admin