Okna i drzwi tarasowe w nowoczesnych domach – trendy

Okna i drzwi tarasowe w nowoczesnych domach – trendy

Czasy, gdy drzwi balkonowe były wąskie i zwyczajne, odeszły. W nowocześnie budowanych domach, drzwi balkonowe muszą być duże, a ich otwieranie lekkie i komfortowe. Sprawdź, jaki masz wybór wybierając drzwi balkonowe!

Ostatnie dwudziestolecie to czas powrotu do dużych drzwi tarasowych. Nowoczesne projekty domów zakładają otworzenie salonu, jadalni lub nawet kuchni, czy hallu na ogród właśnie poprzez duże przeszklenia. W takich domach instaluje się szerokie okna i drzwi PCV lub drewniane przesuwne. Świetnie doświetlają przestrzeń, sprawiają, że zdaje się ona większa, a jeśli widok za oknem jest atrakcyjny, mogą wpłynąć pozytywnie na estetykę całego wnętrza. Nie ma piękniejszej ozdoby domu niż wielkie okno wychodzące na ogród pełen bujnej zieleni. O tym, jak wielkie okna możemy zainstalować w domu, decyduje architekt. Istnieją specjalne normy mówiąc o tym, jaka może być maksymalna wielkość drzwi i okien dla konkretnego budynku.

Drzwi balkonowe – przesuwne, czy uchylne?

Jeśli chcemy mieć duże drzwi balkonowe, koniecznie powinniśmy rozważyć, czy powinny być to drzwi balkonowe przesuwne, czy może otwierane tradycyjnie. Jak działają drzwi przesuwne? Tutaj skrzydło jeździ po szynach umiejscowionych w podłodze i chowa się w kasecie zamontowanej w ścianie. Jeśli niemożliwe jest wprowadzenie kasety do ściany, można zainstalować mechanizm wyprowadzający skrzydło na ścianę. Jeśli chcemy mieć drzwi w środku większego przeszklenia, wówczas skrzydło może nachodzić na okna. Drzwi będą wówczas przesuwały się po prowadnicach.

Drzwi balkonowe drewniane czy plastikowe?

Zarówno drzwi balkonowe drewniane, jak i drzwi zewnętrzne PCV na balkon będą doskonale spełniały swoje zadanie – w dzisiejszych czasach producenci okien i drzwi drewnianych mają do dyspozycji bardzo nowoczesne technologie, które umożliwiają stworzyć produkt parametrach zbliżonych do trwałego tworzywa sztucznego.

Cena

Pamiętajmy jednak, że zarówno okna PCV, jaki drzwi PCV Elbląg będą zawsze tańsze niż produkty z drewna. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów budowania domu, powinniśmy więc wybrać drzwi plastikowe. O tym, jaki rodzaj drzwi na balkon wybrać, zależy także od aranżacji wnętrza. Minimalistyczne, chłodne wnętrze nie będzie dobrze wyglądało z ciepłymi ramami okien i drzwi. Z drugiej strony, domy urządzane na modłę rustykalną lub stylizowane na dawne drewniane chaty obowiązkowo muszą mieć okna i drzwi tarasowe drewniane (podobnie jak domy z bali).

Konserwacja

Kolejną istotną kwestią powinna być również konserwacja obu materiałów: drewniane ramy muszą być okresowo odświeżane, a jeśli nie wybraliśmy dobrego producenta dla inwestycji, okna Starogard mogą po kilku latach zacząć się wypaczać. Plastikowe ramy natomiast z czasem żółkną, bo nie są odporne na zabrudzenia.

Podsumowując, wybór określonego rodzaju drzwi zależy od indywidualnych warunków inwestycji. Zanim dokonamy ostatecznej decyzji, sprawdźmy opinie o konkretnych rozwiązaniach, popytajmy znajomych o to, co sprawdziło się w ich domach i mieszkaniach, a następnie na spokojnie przejdźmy do zakupów.

Author Image
admin