Poziomowanie pomieszczeń w budownictwie.

Poziomowanie pomieszczeń w budownictwie.

Ustalenie poziomu na ścianach w nowo budowanych domach, czy też nawet w remontowanych pomieszczeniach to bardzo ważna kwestia z budowlanego punktu widzenia. Chodzi tutaj przecież o to, aby jakiekolwiek prace wykończeniowe lub remontowe były wykonane z zachowaniem najwyższej jakości. Tak aby wizualnie wszystko wyglądało tak dobrze jak to tylko możliwe. Zresztą wystarczy sobie wyobrazić sytuację w której na poszczególnych ścianach pomieszczenia łazienki, kafle ułożone są na różnych poziomach. Po prostu tak się nie da i jest to wysoce nieestetyczne. Wobec czego warto tutaj wykorzystać urządzenia takie jak chociażby poziomice, lub też lasery krzyżowe. Zobaczmy wobec tego, jak wygląda zastosowanie tego typu urządzeń, i które rozwiązanie będzie zdecydowanie lepszym.

Wykorzystanie poziomicy.

Urządzeniem, które wykorzystywane w tym zakresie było od zawsze jest znana każdemu budowlańcowi poziomica. Ma ona swoje liczne zalety ale też i wady. Najgorszą z wad jest niestety precyzja, która zależy nie tyle od samego urządzenia co od osoby je obsługującej. Wystarczy lekkie niedopatrzenie, aby wytyczony poziom nie był poziomy. Ponadto wyznaczanie poziomu na kilku ścianach jednocześnie jest znacznie utrudnione, bowiem trzeba będzie stale przekładać poziomice z miejsca w miejsce, a w tym przypadku nigdy nie można stuprocentowej pewności, iż za każdym przyłożeniem ustanowiony poziom będzie taki sam jak poprzednio. Dlatego też, poziomice zostały obecnie w tym zakresie wyparte przez urządzenia takie jak lasery krzyżowe.

Wykorzystanie laserów krzyżowych.

W przypadku zastosowania lasera krzyżowego, zyskujemy przede wszystkim czas niezbędny na dokonanie poziomowania, ale jednocześnie w znaczny sposób podnosimy jakość ustalania poziomów. Wystarczy tutaj, ustawić odpowiednio laser krzyżowy PRO na środku pomieszczenia i uruchomić jego działanie, po czym na jego ścianach, pojawią się laserowe linie wskazujące poziom. Przed dokonaniem pomiaru warto urządzenie skalibrować, a w tym przypadku dobre urządzenia posiadają funkcję auto kalibracji względem stron świata. Dzięki temu zawsze, niezależnie od danego przypadku, urządzenie będzie nam wskazywać precyzyjnie poziom. Istnieje także możliwość ręcznego wskazywania umownego poziomu, co ma zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie niestety podłoże jest bardzo wyraźne odbiegające od poziomu, ale niestety musimy się go trzymać. Wtedy wystarczy odpowiednio skorygować ustawienie, a następnie odmierzyć sobie wysokość poszczególnych linii, czy znajdują się w takiej samej odległości od podłoża.

Generalnie można więc powiedzieć, iż lasery krzyżowe PRO to urządzenia wysoce nowoczesne, których zastosowanie staje się coraz bardziej popularne, a obecnie skutecznie wypierają z rynku nawet najlepszej jakości poziomie. Jednakże w pełni ich z całą pewnością nie wyprą z rynku, bowiem w dalszym ciągu znaleźć można mnóstwo dla nich zastosowań.

Author Image
admin