Współcześnie w kwestii budownictwa jednorodzinnego, coraz większym zainteresowaniem cieszą się niewielkie domy parterowe. Wynika to głównie z faktu tego, iż większość potencjalnych inwestorów odchodzi od tradycyjnego modelu budowy dużego domu piętrowego, w którym z biegiem po prostu nie ma kto mieszkać. Jest to poniekąd wynikiem tego, iż w latach ubiegłych mieszkaliśmy w jednym domu całą, dużą i liczną rodziną, natomiast obecnie bardzo często, nasze dzieci, po skończeniu szkół, wyjeżdżają do większych miast, czy też nawet za granicę, w poszukiwaniu lepszego życia. W takich sytuacjach, duży dom staje się tylko i wyłącznie zmorą i problemem do utrzymania na starość. Zobaczmy zatem, jak wybrać idealny dla siebie projekt domu parterowego, który będzie spełniał nasze wszystkie wymagania.
Cechy charakterystyczne projektów domów parterowych.
Przede wszystkim, musimy sobie tutaj zdać sprawę, iż w większości przypadków domy parterowe będą mieć zbiór wspólnych cech charakterystycznych. Jest to całkiem naturalne, bowiem wynika z konieczności ulokowanie wszystkich pomieszczeń, niezbędnych do zachowania pełnej funkcjonalności domu na jednej jego kondygnacji. Ma to swoje zalety, bowiem do wszystkich pomieszczeń mamy nieco ułatwiony dostęp. Cechami charakteryzującymi dobre projekty domów parterowych będą tutaj przede wszystkim:
- Wyraźny podział domu na część dzienną i nocną – pozwala to nam na osiągnięcie stanu, w którym mieszańcy domu wiodący odmienny tryb życia nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Jedna osoba może spokojnie odsypiać nocną zmianę w pracy, podczas gdy druga może aktywnie spędzać dzień w pozostałych pomieszczeniach z drugiej zupełnie strony budynku.
- Ułatwiony dostęp do wszystkich pomieszczeń – z racji tego, iż znajdują się na jednej kondygnacji, o wiele łatwiej możemy dostać się na przykład do pomieszczeń technicznych czy też garażu.
- Mniejsze koszty grzewcze – wynikające z mniejszej powierzchni ścian, przez które wytracamy ciepło
- Ograniczenie powierzchni mieszkalnej – wynikające z konieczności zmieszczenia bryły budynku w zarysie działki. Przekłada się to także na niższe koszty utrzymanie budynku.
Można więc powiedzieć, iż projekty domów parterowych, o powyższych cechach, będą dla nas rozwiązaniem wręcz idealnym.
Wybór odpowiedniego projektu.
Poza spełnianiem powyższych cech charakterystycznych, musimy także skupić się na tym, aby projekt domu parterowego był dopasowany do naszych, zindywidualizowanych potrzeb. Chodzi tutaj głównie o kwestię ilości sypialni, rozkładu pomieszczeń, czy też powierzchni użytkowej poszczególnych pokoi. Niektóre projekty charakteryzują się tym, iż największym pomieszczeniem jest salon połączony z kuchnią i jadalnią, które potrafią zajmować nawet do 30 m2 przy 65 metrach powierzchni całego domu. Dla niektórych z kolei, takie rozwiązania są marnotrawstwem przestrzeni, i wolą bardziej wyrównany jej podział, z wydzielonym pomieszczeniem kuchni. Dlatego tez, przede wszystkim, będziemy musieli tutaj skupić się na tym, aby dopasować projekt domu parterowego do swoich wymagań w tym zakresie. Ewentualnie też, będziemy mogli zamówić wykonanie jego przeróbek, aby dopasować go do swoich wymagań. W każdym bądź razie, nie warto tutaj decydować się na budowę domu według projektu, który nie do końca spełnia nasze wymagania, bowiem będzie się to ciągnąć za nami przez resztę życia, w postaci przede wszystkim braku poczucia komfortu w swoim własnym domu.