Szafy typu Komandor

Szafy typu Komandor

Dobre wykorzystanie dostępnej w mieszkaniu powierzchni to zdecydowanie podstawa tego, by mieszkało się w nim wygodnie. W urządzaniu wnętrza bardzo ważne są odpowiednio dobrane meble. Nie mogą one zajmować zbyt wiele przestrzeni, a jednocześnie powinny dużo zmieścić.

Wykorzystanie powierzchni ściany

Postawienie w pokoju na przykład trzech komód jest niepraktyczne. Zajmują one bardzo dużo powierzchni podłogi. Ta powierzchnia w mieszkaniu jest bardzo cenna, bo po niej się poruszamy. Dlatego tak istotne jest, by wykorzystać do maksimum powierzchnię ściany. Najlepiej, by zajmując pewną przestrzeń podłogi, wyeksploatować ścianę od podłogi do sufitu. Tym sposobem można zmieścić więcej na mniejszej powierzchni podłogi.

Szafy typu Komandor

Kilkanaście lat temu prawdziwym przełomem w meblowaniu pokoi stały się szafy typu Komandor. Są one chyba najbardziej praktycznymi meblami w całym domu. Są to szafy zajmujące całą powierzchnię ściany, od podłogi do sufitu. Ich wnętrze jest bardzo przestronne, półki są głębokie i jest ich sporo. Robiąc taką szafę można zamówić konkretną liczbę półek, a także ich charakter. Ciekawym pomysłem są montowane wewnątrz wysuwane kosze – na drobiazgi lub bieliznę. W szafach typu Komandor mocuje się również wysuwane półki na buty – to szalenie wygodne rozwiązanie.

Oszczędność miejsca

Szafy typu Komandor to meble na wymiar, jedne z najczęściej zlecanych firmom meblowym. Wynika to ze specyfiki mieszkania. Aby wykonać takie meble na wymiar, trzeba znać dokładną wysokość mieszkania oraz określić, jak długa ma być szafa. Zazwyczaj umieszcza się ją w przedpokoju, i ma ona zwykle długość najbardziej wolnej ściany. Bywają jednak takie szafy z drzwiami przesuwnymi, które mocuje się w innych pomieszczeniach, na przykład w sypialni. Nie muszą one mieć długości od ściany do ściany, mogą być znacznie krótsze. Jednak zamawiając taką długą szafę możemy optymalnie wykorzystać całą wolną ścianę, na której nie ma okien lub drzwi.

W takich szafach można zamontować gładki front lub lustro. Lustra na szafach z drzwiami przesuwnymi są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ optycznie powiększają wąskie wnętrze, poza tym są wygodne w codziennym użytkowaniu. Oprócz tego, że w takiej szafie dużo się mieści, to jeszcze optycznie powiększa ona pomieszczenie. Jest to bardzo często stosowany trick w wąskich i długich przedpokojach.

Zobacz również jak zaplanować i zorganizować wyspę w kuchni: Wizerunek serca domu – wyspa w kuchni

Author Image
Sławek